null

107 lat pułkownika „Szrona”!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
107 lat pułkownika Szrona

Dziś uroczyście obchodzimy 107. urodziny pułkownika Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, mieszkańca naszej dzielnicy i najstarszego żyjącego uczestnika powstania warszawskiego.

Pułkownik Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. we wsi Ciepłowo koło Sompolna w Wielkopolsce. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i wstąpił do 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Stamtąd wyruszył na kampanię wrześniową 1939 r. pod Mełno koło Grudziądza. Brał udział w największej wrześniowej bitwie nad Bzurą. Został ciężko ranny pod Kutnem i trafił do warszawskiego Szpitala Ujazdowskiego. Do dzisiaj jest inwalidą.

Tak związał swe losy ze stolicą. Leczenie i rehabilitacja trwały na tyle długo, by Kazimierz Klimczak nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej, zalążkiem Armii Krajowej.

Od 6 sierpnia 1944 roku sierżant Kazimierz Klimczak walczył w powstaniu warszawskim, m.in. na Woli. Po upadku powstańczego zrywu dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu kolejowego. W lutym 1945 r. powrócił do Warszawy i pomimo niepełnosprawności został skierowany do służby w pułku samochodowym. Uczestniczył w zaopatrzeniu jednostek frontowych na szlaku do Berlina. W Wojsku Polskim służył jeszcze do 1946 r. W maju 2017 r. minister obrony narodowej awansował go do stopnia pułkownika.

 

Mimo słusznego wieku z wielkim zaangażowaniem uczestniczy w wychowaniu młodzieży, jest częstym gościem w szkołach i na dzielnicowych uroczystościach – patriotycznych i świątecznych.

Ten życiorys to historia polskiego patriotyzmu i wzór dla najmłodszych pokoleń. Chyląc głowę przed dokonaniami Pana Pułkownika życzymy zdrowia, siły wytrwania i czekamy na awans generalski! Chwała Bohaterom!