Święto Grenadierów

16 czerwca 2023 roku, w 83. rocznicę złożenia przysięgi i wymarszu polskiej 1. Dywizji Grenadierów do walki z Niemcami w trakcie kampanii francuskiej 1940 roku, pod pomnikiem pamięci szesnastu tysięcy bohaterów dowodzonych przez gen. Bronisława Ducha odbyła się tradycyjna w naszej dzielnicy uroczystość ku czci poległych i zmarłych żołnierzy tej dywizji.

Znajdujący się u zbiegu al. Stanów Zjednoczonych i ul. Grenadierów na Grochowie głaz upamiętnia wszystkich polskich grenadierów, w tym tych, którzy w imię hasła „Za wolność naszą
i waszą” przelewali w 1940 r. krew w obronie Lotaryngii i Alzacji. Najsłynniejszym bojem dywizji była dwudniowa bitwa pod Lagarde z 17 czerwca 1940 r. Polacy zadali wówczas znaczące straty jednostkom niemieckiego XII Korpusu.

Posterunek honorowy przy pomniku wystawili w tym roku członkowie Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” w mundurach powstańców warszawskich oraz, tradycyjnie, uczniowie klasy wojskowej LXXII LO im. Jasińskiego w mundurach historycznych i współczesnych.

Skromna lokalna uroczystość rocznicowa zgromadziła wielu znakomitych gości i mieszkańców dzielnicy. Przede wszystkim gorąco powitano 99-letniego kapitana Feliksa Waśkiewicza, zasłużonego dla Dzielnicy kombatanta i historyka oraz Róże Karwecką.

Swoją obecnością zaszczycił uroczystość ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Frédéric Billet. Radę Warszawy reprezentował radny Paweł Lech. Obecni byli radni Dzielnicy Praga-Południe: Marcin Kluś - Przewodniczący Rady Dzielnicy, Katarzyna Bernadetta Olszewska, Sylwester Nowak i Marek Borkowski. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy reprezentowali burmistrz Tomasz Kucharski i jego zastępczyni Izabela Szostak-Smith.

Licznie przybyli przedstawiciele Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy: Wanda Orzeszek – Przewodnicząca Rady Seniorów, wiceprzewodniczący rady Kazimierz Urbański, sekretarz Rady Michał Byrski, Jerzy Szymborski oraz Bronisław Woroniecki. Powitaliśmy sekretarza Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku Janinę Chudzyńską. Obecni byli przedstawiciele Koła nr 7 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Dzielnicą Praga-Południe - płk Ryszarda Gardy i płk Jakub Krześniak. Młodzieżową Radę Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali Wiktoria Siedlecka-Junosza i Jeremi Wojciechowski. Obecny był zasłużony działacz lokalny Tomasz Jarosz. Powitano zastępczynię Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe Agnieszkę Żychalak oraz dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 Waldemara Krukowskiego. Powitano również przedstawicieli służb mundurowych oraz młodzież szkolną i grono pedagogiczne południowopraskich placówek oświatowych.

Pod pomnikiem Grenadierów stanęły poczty sztandarowe Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Szkoły Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego, Szkoły Podstawowej nr 120 im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy”, XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy, XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego, XCIX Liceum Ogólnokształcącego
im. Zbigniewa Herberta oraz Zespołu S nr 12.

Uroczystość rozpoczął trębacz sygnałem „Słuchajcie wszyscy”. Następnie odegrano hymny państwowe Polski i Francji. Prowadzący uroczystość powitał gości. Przemówienia wygłosili ambasador Francji Frédéric Billet oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Tomasz Kucharski. Pan ambasador przypomniał o bohaterstwie żołnierzy 1. Dywizji Grenadierów we Francji, a burmistrz Kucharski wskazał na konieczność ochrony pamięci o bohaterach poprzez organizowanie takich lokalnych uroczystości. „Naszą powinnością wobec nich, zarówno jako władz dzielnicy, jak i potomnych, jest ochrona pamięci o ich odwadze i niezłomności! Mamy obowiązek przypominania najmłodszym pokoleniom o bohaterach minionych lat”, podkreślił burmistrz.

Po przemówieniach poszczególne delegacje, przy werblach i w asyście Straży Miejskiej oraz elewów klasy wojskowej LO im. Jasińskiego, złożyły wieńce u stóp pomnika grenadierów.

Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć polskich grenadierów i wszystkich żołnierzy polskich poległych podczas drugiej wojny światowej. Trębacz Waldemar Krukowski zagrał sygnał „Śpij kolego”.

Kończąc uroczystość z okazji 83. rocznicy bitwy pod Lagarde prowadzący jeszcze raz serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na uroczystości za rok.

Przemawiający Burmistrz pod pomnikiem Grenadierów
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Uścisk dłoni Pana Pawła Lecha Radnego m.st. Warszawy z Kapitanem Feliksem Waśkiewiczem Powstańcem Warszawskim
Licznie zgromadzeni goście z Dzielnicy Praga-Południe z Panem Tomaszem Kucharskim Burmistrzem Dzielnicy Praga-Południe Ambasadorem Francji pod pomnikiem Grenadierów