21 lat po tragedii WTC

W niedzielę, 11 września, minęła 21. rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Od wielu lat tradycyjnie już spotykamy się tego dnia przy znajdującym się w parku Skaryszewskim jedynym w Polsce głazie upamietniającym polskie ofiary ataku. Uroczystość otworzył zagrany przez trębaczy Straży Miejskiej „Hejnał Warszawy”.

Podczas uroczystości wspominano polskie ofiary ataku, zgodnym głosem potępiono akty terrorystyczne, a kapłani odmówili ekumeniczną modlitwę. Punktualnie o godz. 14.46, na pamiątkę chwili, w której pierwszy samolot z terrorystami na pokładzie uderzył w wieżę World Trade Center, strażacy włączyli syreny, oddając tym hołd ofiarom oraz swoim amerykańskim kolegom strażakom i wszystkim bohaterom akcji ratowniczej sprzed 21 laty. Naszą skromną, lokalną uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście.

Ambasadora USA reprezentował Radca ds. Politycznych ambasady, pan Anthony Pirnot.

W uroczystości wziął udział poseł Paweł Lisiecki, a w imieniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przybył Sekretarz Miasta Włodzimierz Karpiński.

Obecni byli radni Rady Miasta Stołecznego Warszawy – Dorota Lutomirska oraz Paweł Lech.

Radnych Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy reprezentowali przewodniczący rady Marcin Kluś, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Bożena Manarczyk, Mirosława Terlecka i Bogdan Jeziorski, radne i radni: Irena Bartosińska, Katarzyna Bernadetta Olszewska, Małgorzata Rynkiewicz, Anna Dębińska-Żytkiewicz, Marek Borkowski, Sylwester Nowak i Michał Wieremiejczyk. Obecna była także radna z Pragi-Północ Teresa Mioduszewska.

Zarząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy reprezentował Zastępca Burmistrza Karol Kowalczyk. Gościliśmy również burmistrza Dzielnicy Włochy Jarosława Karcza.

Powitano przedstawicieli duchowieństwa w osobach księdza Sylwestra Bryski z gocławskiego Sanktuarium Św. Ojca Pio oraz ks. prot. dr. Tomasza Stempy z Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Gorąco powitano dorocznych współorganizatorów naszej uroczystości – przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z komendantem miejskim PSP st. bryg. Romanem Krzywcem.

Radę Seniorów Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali Zofia Backiel, Barbara Orzechowska, Michał Byrski, Leszek Siejka i Jerzy Szymborski. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentowali prezes koła Warszawa-Praga Ryszard Gardy oraz Jakub Chrześniak.

Obecni byli również reprezentanci mediów i służb mundurowych – policji i straży miejskiej oraz społecznicy, a wśród nich szefowa południowopraskich Amazonek Helena Śliwińska.

Jak co roku nie zawiedli mieszkańcy.

W swoim przemówieniu wiceburmistrz Karol Kowalczyk podkreślił, że świat zmienił swe oblicze po 11 września 2001 roku, że nie zapomnimy o tej tragedii i ofiarach ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku, że ludzie wierzący w demokrację muszą zgodnie, ramię w ramię walczyć z terroryzmem. Mówca nawiązał do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny w Ukrainie.

Następnie ksiądz Sylwester Bryska i ks. prot. dr Tomasz Stempa odmówili modlitwę ekumeniczną ku czci ofiar ataku na WTC. Po modlitwie zabrzmiała przejmująca melodia „Cisza”, zagrany przez Waldemara Krukowskiego.

Następnie przy muzyce werbli złożono wieńce przy pomniku polskich ofiar ataku na WTC.

21 lat po tragedii WTC
Zobacz galerię (13 zdjęć)