null

30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych Dzisiaj, 27 maja, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych. To także nasze święto, samorządowców, wszystkich urzędników i urzędniczek.

Jestem burmistrzem Pragi-Południe od 2006 roku. Czwartą kadencję pełnię obowiązki radnego sejmiku województwa mazowieckiego. Jestem wiceprzewodniczącym rady sejmiku.
Od blisko 14 lat sprawuję nieprzerwanie funkcję burmistrza i codziennie widzę, jak nasza dzielnica zmienia się na lepsze, pozostawiając daleko za sobą krzywdzący stereotyp dzielnicy zapomnianej i zaniedbanej. Zachowując to, co stanowi kulturowe dziedzictwo i charakter Grochowa, Saskiej Kępy, Kamionka, Gocławia i Gocławka, dążymy do likwidowania wieloletnich zaniedbań. Zastałem polne drogi na Gocławku, dzisiaj będące utwardzonymi, asfaltowymi, oświetlonymi arteriami, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Mamy nową Francuską i zmodernizowana Grochowską.
Mój sukces zawodowy? Zapraszam na Pragę-Południe. Obok nowych oświetlonych ulic i ścieżek rowerowych, jestem dumny z zadbanych parków i zieleńców, z nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, szkół i przedszkoli, rozwoju kultury czy wciąż rozbudowywanej bazy rekreacyjno-sportowej.
Możemy chwalić się zaprojektowanym i zbudowanym od podstaw parkiem nad Balatonem. Zrewitalizowano parki Znicza, Leśnika, Obwodu „Praga” Armii Krajowej oraz Polińskiego.
Za mojej kadencji powstał nowy plac Szembeka, miejsce dzielnicowych spotkań świątecznych, koncertów i ważnych wydarzeń rocznicowych. Nowe oświetlenie zyskała również konkatedra na Kamionku. Podczas mojego burmistrzowania przybyło kilkanaście przyszkolnych obiektów sportowych, pojawiły się nowe przedszkola, budujemy nową szkołę.
Jestem dumny z pojawienia się na mapie dzielnicy Promu Kultury Saska Kępa oraz Centrum Edukacyjno-Opiekuńczego na Gocławiu, a za chwilę otworzy swoje podwoje nowoczesny dom kultury Terminal Gocław.
Teraz najważniejsze jest ciepło sieciowe, likwidacja kopciuchów i dwie olbrzymie inwestycje komunikacyjne: obwodnica śródmiejska i tramwaj na Gocław. Potem jeszcze III linia metra, ale to już nie w tej kadencji.
Dzięki stałemu kontaktowi z Państwem obce mi są jałowe spory. Moje doświadczenie samorządowe i nabyta wiedza podpowiadają mi, że ludzie nie chcą zaciekłych przepychanek i rozpamiętywania niepowodzeń. Wybierają przyszłość!

Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy