80 rocznica bitwy pod Lagarde

80 rocznica bitwy pod Lagarde 17 czerwca przy pomniku 1. Dywizji Grenadierów u zbiegu Alei Stanów Zjednoczonych i ul. Grenadierów odbyły się, jak co roku, obchody czczące pamięć o polskich żołnierzach dowodzonych przez gen. Bronisława Ducha. W tym roku, ze względu na stan epidemii i związaną z tym konieczność zachowania bezpieczeństwa, uczciliśmy tę rocznicę w sposób bardzo skromny.

Jednakże, o czym wspomniał w swoim przemówieniu zastępca burmistrza, to nie huczność uroczystości nadaje jej rangę, ale przede wszystkim pamięć.
Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się Sebastien Gorce z Departamentu Obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Bożena Manarczyk, Przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Dzielnicy Praga- Południe Michał Wieremiejczyk, zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe Karol Kowalczyk oraz Zofia Backiel, przewodnicząca Rady Seniorów Dzielnicy.
Wiceburmistrz Karol Kowalczyk w swoim przemówieniu powiedział: „Spotykamy się dzisiaj 80 lat po wyruszeniu na front żołnierzy 1. Dywizji Grenadierów, pierwszej wielkiej jednostki Wojska Polskiego sformowanej we Francji. Mieliśmy nadzieję, że tak okrągłą rocznicę uczcimy godnie i szczególnie. Los chciał inaczej. (…)
Polscy grenadierzy, którzy w roku 1940 walczyli w obronie kanału Marna-Ren, jako jedyni nie złożyli broni w walce z Niemcami w 1940 roku! Francja skapitulowała, ale Polacy nie wywiesili białej flagi! Wydostali się z Francji do Anglii, by walczyć z wrogiem u boku Aliantów.
Chylę czoło przed ich niezłomnością. (…)
Dzisiaj także nie umiemy przewidzieć, jak potoczą się losy kraju, kontynentu i świata, ale hartu ducha i wiary w słuszność własnych działań powinniśmy się uczyć od polskich grenadierów!
Cześć ich pamięci!”.
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem.