null

81. rocznica obrony Warszawy-Pragi podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku - relacja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

81. rocznica obrony Warszawy-Pragi podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku - relacja

Jak co roku spotkaliśmy się przy pomniku 21. Warszawskiego Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy”, przy Al. Waszyngtona, między ul. Grenadierów a Siennicką. To mniej więcej tutaj stała nigdy nie zdobyta przez Niemców barykada obsadzona przez żołnierzy tego pułku.

Niestety, z uwagi na nadal trwający stan epidemii i wynikające z tego obostrzenia sanitarne, tegoroczna uroczystość musiała być skromniejsza niż w latach poprzednich i z bardzo ograniczonym udziałem publiczności.

W wydarzeniu uczestniczył między innymi kapitan Feliks Waśkiewicz ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Prezydenta m.st. Warszawy reprezentował Wiceprezydent Michał Olszewski, który w swoim przemówieniu podkreślił niekwestionowane męstwo i poświęcenie żołnierzy broniących Polski i Warszawy we wrześniu 1939 roku, a którzy tak wiele miejsc w Warszawie uświęcili swoją krwią.  

Rade m.st. Warszawy reprezentowały Panie Radne Dorota Lutomirska oraz Beata Michalec. A Radę Dzielnicy Praga-Południe jej Przewodniczący Marcin Kluś oraz Radni Anna Dębińska- Żytkiewicz, Dorota Krall i Marek Borkowski. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe reprezentował Wiceburmistrz Adam Cieciura. Ponadto w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Rady Seniorów Pragi-Południe: Jerzy Szymborski oraz Leszek Siejka.

Po złożeniu wiązanek przed pomnikiem 21. Warszawskiego Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy”, uczestnicy uroczystości udali się do Parku im. Józefa Polińskiego, przed upamiętniający go obelisk. W tym miejscu również, po wspomnieniu życiorysu tej niezwykle zasłużonej dla Grochowa postaci, złożono wieńce i znicze.