82. rocznica Bitwy pod Lagarde

W środę, 15 czerwca 2022 roku, u zbiegu al. Stanów Zjednoczonych i ul. Grenadierów na Grochowie, pod pomnikiem poświęconym pamięci polskich formacji grenadierskich, odbyła się uroczystość upamiętniająca dowodzoną przez gen. Bronisława Ducha polską 1. Dywizję Grenadierów. W 82. Rocznicę bitwy pod Legarde uczciliśmy pamięć tych, którzy w imię hasła „Za wolność naszą i waszą” przelewali w 1940 r. krew w obronie Lotaryngii i Alzacji. Najsłynniejszym bojem dywizji była dwudniowa bitwa pod Lagarde z 17 czerwca 1940 r. Polacy zadali wówczas znaczące straty jednostkom niemieckiego XII Korpusu.

Pod pomnikiem Grenadierów stanęły poczty sztandarowe południowopraskich szkół, a uczniowie klas wojskowych zaciągnęli wartę honorową przy pomniku.

Uroczystość rocznicowa zgromadziła wielu znakomitych gości i mieszkańców dzielnicy. Pojawili się na niej: południowopraski kombatant kpt. Feliks Waśkiewicz, Krystyna Szypowska – córka płk. Jana Szypowskiego “Leśnika”, a także przedstawiciel Ambasady Francji w Polsce st. chor. sztab. Laurent Brzezinski. Radę m.st. Warszawy reprezentował radny Paweł Lech. W uroczystości przy pomniku Grenadierów uczestniczyli radni Dzielnicy Praga-Południe wiceprzewodnicząca Bożena Manarczyk, Irena Bartosińska,  Ewa Szydłowska i Sławomir Nowak. Obecny był także burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski. Wśród gości pojawiła się szefowa dzielnicowego OPS dyr. Anna Brzezińska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Seniorów – Wanda Orzeszek, Michał Byrski, Jerzy Szymborski i Kazimierz Urbański oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Dzielnicy -przewodniczący Adam Majewski i Artur Kosiński . Obecny był także inicjator budowy pomnika Grenadierów inż. Tadeusz Burchacki.

Po powitaniu gości, odegraniu hymnów państwowych Polski i Francji, przemówienie wygłosił burmistrz Dzielnicy Tomasz Kucharski, który przypomniał w jakich warunkach formowała się dywizja i jakie były losy jej żołnierzy po kapitulacji Francji. Burmistrz przypomniał ponadto o naszym obowiązku pamięci, gdy zabrakło już wśród nas ostatnich weteranów 1. Dywizji Grenadierów.

Następnie poszczególne delegacje w asyście reprezentanta warszawskiej Straży Miejskiej oraz uczniów klas wojskowych LO im. Jasińskiego złożyły wieńce u stóp pomnika grenadierów.

Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć polskich grenadierów i wszystkich żołnierzy polskich poległych podczas drugiej wojny światowej.

Zobacz galerię (9 zdjęć)