null

Przychodnia na Styrskiej rusza 15 marca!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek przychodni na ulicy Styrskiej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uroczyście otworzył dzisiaj, w środę, 10 marca, nowo wybudowaną przychodnię zdrowia przy ul. Styrskiej 44 na Pradze-Południe. Budowa przychodni przy ul. Styrskiej trwała niespełna dwa lata (styczeń 2019 – listopad 2020). Warszawa przekazała 19,5 mln zł dotacji na budowę i wyposażenie tej placówki. Pierwsi pacjenci znajdą tu pomoc już w poniedziałek, 15 marca.

W uroczystości uczestniczyli m.in., poza prezydentem, wiceprezydent Renata Kaznowska, radni Warszawy z Przewodniczącym Komisji Zdrowia Pawłem Lechem, radni Dzielnicy Praga-Południe, wiceburmistrz Pragi-Południe Bożena Przybyszewska oraz dyrektorka Samodzielnego Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Południe Ewa Łagodzka.

Komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowy zakres świadczeń zdrowotnych – to zalety nowej przychodni. W nowoczesnym budynku znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i dorosłych oraz dzienny oddział psychiatryczny.

– Pandemia koronawirusa pokazała, że służba zdrowia to absolutny priorytet, dlatego nie zwalniamy tempa jeśli chodzi o inwestycje z obszaru opieki zdrowotnej. Tylko w ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy na miejskie szpitale i przychodnie ponad 160 mln zł, a w tym roku będzie to kolejnych blisko 40 mln zł – powiedział podczas otwarcia Rafał Trzaskowski. – Do tej nowoczesnej i świetnie wyposażonej przychodni przenieśliśmy działalność medyczną z placówek wymagających remontu lub niekwalifikujących się do dalszego użytkowania. W jednym miejscu skupiliśmy też opiekę psychiatryczną – dodał prezydent.

Burmistrz Bożena Przybyszewska wspomniała w swoim wystąpieniu Ryszarda Kalkhoffa, radnego Dzielnicy Praga-Południe, który 15 lat temu zaraził swoim pomysłem budowy przychodni na Styrskiej innych dzielnicowych radnych, radnych Warszawy, władze dzielnicy i miasta. Przypomniała także, jak ważną role w powstaniu placówki odegrały władze dzielnicy Praga-Południe, które wskazały lokalizację, przekazały na potrzeby jej budowy dzielnicową działkę, od początku wspierały ideę budowy, a na koniec z własnych środków wyremontowały ulicę Styrską.

Nowo wybudowany trzykondygnacyjny budynek posiada ponad 3,2 tys. m² powierzchni użytkowej. Na parterze przychodni znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych i dzieci. Poradnia dla dzieci zdrowych, gdzie mieści się punkt szczepień, posiada osobne wejście od ul. Podolskiej oraz miejsce dla pozostawienia wózków. Na pierwszym piętrze znajdują się poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych z oddzielnymi rejestracjami. Na drugim piętrze budynku mieści się psychiatryczny oddział dzienny dla dorosłych. Pacjenci będą tu mieli do dyspozycji cztery sale terapeutyczne oraz jadalnię z w pełni wyposażoną kuchnią do prowadzenia warsztatów kulinarnych i zjedzenia własnego posiłku. W przerwach między sesjami terapeutycznymi pacjenci będą też mogli korzystać z tarasu.

Za blisko 2 mln zł przychodnia została kompleksowo wyposażona w sprzęt medyczny: m.in. aparat EKG, aparat USG, defibrylatory, detektor tętna płodu, fotel ginekologiczny, stanowiska do pobrania krwi, zestawy komputerowe i pomoce dydaktyczne.

Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku jest też parking podziemny dla personelu i pacjentów (35 stanowisk), gdzie znajdują się wydzielone miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Prezydent Rafał Trzaskowski wraz z zastępcą prezydenta Renatą Kaznowską na otwarciu przychodni
Zobacz galerię (3 zdjęć)
kolorowy kącik dziecięcy w poczekalni w przychodni
specjalistyczny gabinet przyjęć w przychodni