null

Filmy edukacyjne dla ósmoklasistów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawa wspiera ucznów zdających egzamin ósmoklasisty

Wkrótce egzaminy – przygotowaliśmy filmy edukacyjne dla ósmoklasistów 

Pod koniec maja ponad 17,3 tys. warszawskich ósmoklasistów czeka pierwszy poważny, pisemny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego.  Dla uczniów przygotowujących się do tego ważnego sprawdzianu zrealizowaliśmy specjalne filmy edukacyjne. 

- To nie jest zwykły rok szkolny. Niepewność i zdalna nauka nie ułatwiają przygotowań do egzaminów, które zdecydują o przyszłości naszych dzieci na najbliższe lata. Dlatego #WarszawaWspiera uczniów – przygotowaliśmy dla Was filmy do powtórki materiału. Korzystajcie, zachęcam! Chcemy się dzielić wsparciem młodzieży w całej Polsce, dlatego filmy zamieszczamy pod linkiem Trzymam kciuki za wyniki egzaminów i Wasze wybory dalszej ścieżki edukacyjnej - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

W części pierwszej startujemy z następującymi tematami:

  • język angielski: czasowniki nieregularne, Present Simple, stopniowanie przymiotników;
  • matematyka: proporcjonalność i jej wykorzystanie, równania z jedną niewiadomą;
  • język polski: zestawienia, złożenia, zrosty.

- Kolejne tematy będą się pojawiać na kanale Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń do 15 maja. Egzaminy zaplanowane są na 25-27 maja. Kwiecień to zatem najlepszy czas na powtórzenie i utrwalenie wiedzy. Nasze filmy edukacyjne mogą być ciekawą formą nauki przed tym ważnym sprawdzianem wiedzy – dodaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Filmy edukacyjne powstały we współpracy z warszawskimi nauczycielami i szkołami: XIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz Zespołem Szkół Fototechnicznych w Warszawie. 

Egzamin w nowej formule

Przypominamy: w związku z pandemią i nauką zdalną tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony – jednorazowo - w nowej formule. Na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w załącznikach do rozporządzenia ministra Przemysława Czarnka, a nie w podstawie programowej. 

W przypadku ósmoklasistów zmieniły się m.in. wymagania z j. polskiego i matematyki (zmiana proporcji między zadaniami otwartymi a zamkniętymi, ograniczenie listy lektur) oraz języka obcego (średni poziom biegłości językowej, mniejsza liczba zadań otwartych).

Harmonogram tegorocznych egzaminów ósmoklasistów:

  • język polski – 25 maja (wtorek), godz. 9.00
  • matematyka – 26 maja (środa), godz. 9.00,
  • język obcy nowożytny – 27 maja (czwartek), godz. 9.00.