null

Wystawa plenerowa „Sinfonia Varsovia w skali”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wystawa plenerowa „Sinfonia Varsovia w skali”

Niedawno zakończyły się prace projektowe nowej siedziby Sinfonii Varsovii, a od 29 kwietnia będzie można wejść do makiety projektowanej największej w Polsce  sali koncertowej, jaka powstanie przy ul. Grochowskiej.

Wystawę plenerową „Sinfonia Varsovia w skali” będzie można od 29 kwietnia oglądać codziennie, w godzinach 8.00-20.00. Zlokalizowana będzie na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej. Wstęp na wystawę, która będzie dostępna do 28 maja, jest bezpłatny.

- Udostępniamy makietę akustyczną przyszłej siedziby Sinfonii Varsovii, ponieważ chcemy, by warszawiacy już dziś mogli zobaczyć jak będzie wyglądać największa sala koncertowa w Polsce. Planowana od lat inwestycja na Pradze z powodu sytuacji finansowej i pandemii będzie realizowana w II etapach, ale cieszę się, że konsekwentnie realizujemy ten wyjątkowy projekt – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Największa sala w Polsce w skali 1:10

Ta wystawa będzie też okazją do zapoznania się z historią orkiestry, dotychczasowymi działaniami na polu popularyzowania muzyki oraz poznania planów związanych z powstaniem nowej siedziby.

Centralnym punktem wystawy będzie prezentacja połowy makiety akustycznej, dzięki której pracownia architektoniczna mogła zaprojektować i zbadać akustykę przyszłej sali koncertowej. Model został wykonany w skali 1:10.

100 tomów projektowych

Nowe centrum muzyki, które powstanie przy ulicy Grochowskiej 272 to nie tylko budowa największej sali koncertowej w Polsce, ale także modernizacja trzech zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej i Terespolskiej.

Na początku kwietnia zakończyły się prace projektowe. Powstało ponad 100 tomów dokumentacji projektowej, na które składają się w szczególności projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, projekty nowego budynku z salą koncertową oraz ogrodu. Wszystko na terenie 2,6 h użytkowanych przez Sinfonię Varsovię. Prace budowlane nowej siedziby Sinfonia Varsovia rozpoczną się w 2022 r. Zakończenie pierwszego etapu robót budowlanych i otwarcie trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej nastąpi na początku 2024 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowane jest w 2026 roku. 

 

fot.: M. Czeredys, Grzesiek Mart Grzesiek Mart doc

Makieta akustyczna na tle Pałacu Kultury
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Wystawa plenerowa „Sinfonia Varsovia w skali”
Makieta akustyczna
Detal makiety akustycznej