null

Autobusowe "Elki" wracają na trasy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Autobusowe „Elki” wracają na trasy Od 1 lipca będzie więcej połączeń liniami lokalnymi L - ponownie wyjadą na swoje trasy autobusy zawieszonych linii, kilka innych będzie kursowało częściej.

W ostatnich miesiącach, na wnioski gmin, z powodu epidemii koronawirusa zmienione zostało kursowanie autobusów niektórych linii lokalnych – cześć linii zawieszono całkowicie, część zmieniła rozkłady jazdy. Etapowe znoszenie przez rząd „epidemicznych” ograniczeń w poruszaniu i limitów pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej spowodowały, że pasażerowie wracają do transportu publicznego. Wzrasta liczba pasażerów i sprzedawanych biletów. Od 1 lipca „elki” wrócą do swoich normalnych rozkładów.

W gminie Lesznowola autobusy linii L-1 i L-3 ponownie będą kursowały w niedziele.

Będą też zmiany w gminie Nieporęt, gdzie przybędzie kursów. W soboty jeździć będą autobusy L-8. Zmienią się także rozkłady jazdy linii L31 L33.

Spore zmiany będą w powiecie wołomińskim. W Kobyłce wróci pełna liczba kursów linii L26 i L27. W Zielonce ponownie wyjadą autobusy czasowo zawieszonej linii L44. W gminie Wołomin autobusy linii L35, L36, L37 i L38 jeżdżą teraz w dni powszednie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Ograniczenie to przestanie obowiązywać 1 lipca i autobusy wyjadą na trasy według podstawowych rozkładów jazdy.

Podobnie w powiecie legionowskim. Tu autobusy linii L34, L41 i L49 jeżdżą teraz według rozkładu sobotniego. Od początku lipca, od poniedziałku do piątku, pasażerów zabiorą częściej, według rozkładu jazdy dnia powszedniego.

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego jest w tej chwili największym organizatorem komunikacji publicznej w regionie – na mocy zawartych porozumień międzygminnych organizuje transport na terenie 34 gmin metropolii warszawskiej. W zasięgu autobusów i pociągów Warszawskiego Transportu Publicznego mieszka ok. 2,5 mln osób. W tej chwili w aglomeracji warszawskiej funkcjonuje ponad 40 linii lokalnych „L”. ZTM zajmuje się organizacją przetargu, wybiera przewoźnika i układa rozkład jazdy. Natomiast samorząd gminny, z którym podpisano umowę, przygotowuje niezbędną infrastrukturę. Mieszkańcy mogą korzystać z połączeń, uwzględniających ich lokalne potrzeby – zapewniających dojazdy do urzędu, pracy, szkoły, stacji kolejowych, itd., a dzięki jednemu biletowi WTP mogą kontynuować podróż także w Warszawie.