null

Cześć i chwała Bohaterom!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Cześć i chwała Bohaterom! Najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski, 106-letni Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. "Szron" (mieszkaniec naszej dzielnicy) przybył na uroczystości w Parku Wolności. Rozpoczynamy obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego!

Pułkownik Kazimierz Klimczak - pułkownik WP, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego i jego najstarszy żyjący uczestnik.

Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 pp w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Ciężko ranny został pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”Warszawskim Krzyżem PowstańczymMedalem „Pro Patria”Medalem za Długoletnie Pożycie MałżeńskieMedalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania WarszawskiegoMedalem „Pro Bono Poloniae”Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.