null

Daj Ziemi Oddech - nie tylko przy okazji Światowego Dnia Ziemi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Daj Ziemi Oddech - nie tylko przy okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi (Earth Day). W ramach tegorocznych obchodów Warszawa prowadzi akcję #DajZiemiOddech, pokazując mieszkańcom, jak dzięki małym zmianom w codziennym życiu mogą pomóc naszej planecie

 Ze względu na obecną sytuację epidemiczną Dzień Ziemi będziemy obchodzić tam, gdzie przeniosło się życie wielu z nas - w przestrzeni wirtualnej. Symbolicznie przypominamy jak kruchy jest ekosystem planety, jak ogromny ma wpływ na nasze zdrowie i dlaczego tak ważna jest nasza ciągła troska o środowisko. Jest to tym bardziej istotne dzisiaj, gdy wyraźnie widzimy jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływają na nas oraz na gatunki zwierząt i roślin – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W ramach akcji #DajZiemiOddech na miejskich profilach w mediach społecznościowych pojawiają się wskazówki i propozycje działań, które mogą być ulgą dla planety i jej zasobów. Publikacje zachęcają do małych zmian, które każdy może wprowadzić w swoim codziennym życiu już teraz, nawet w czasie kwarantanny.

Dodatkowo w środę, 22 kwietnia, Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski będą podświetlone na zielono.
Warszawa wraz z członkami Partnerstwa dla Klimatu inicjatywą #DajZiemiOddech zachęca do refleksji - czy nasze codzienne zachowania i przyzwyczajenia sprzyjają Ziemi? Na lepszą kondycję środowiska naturalnego pozytywnie wpływa oszczędne zużycie wody, energii, przemyślane zakupy, używanie naczyń wielokrotnego użytku, kompostowanych opakowań, jak również ograniczenie korzystania z kominków i niespalanie odpadów, w tym liści i skoszonej trawy.

Walczmy o czystsze powietrze i więcej wody
Warszawa prowadzi intensywne działania na rzecz wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródło ciepła, zarówno w lokalach miejskich jak i budynkach prywatnych. Mieszkańcy, którzy chcą ekologicznie ogrzewać dom, mogą skorzystać z warszawskich dotacji do wymiany tzw. „kopciuchów”. Teraz wnioski o dofinansowanie do likwidacji starych pieców i kotłów przyjmowane są mailowo, telefonicznie i korespondencyjnie, a wysokość kwoty dotacji można obliczyć z pomocą specjalnego kalkulatora.

Miasto wpiera także finansowo instalację urządzeń małej retencji wody, czyli zbiorników, w których zbiera się tzw. „deszczówkę”. Dzięki temu warszawiacy mogą przyczynić się do walki ze smogiem i suszą. Więcej informacji o dotacjach do ekoinwestycji dostępne jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.