null

Dziewiątka przyśpieszy nawet o 10 minut

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika przedstawiająca tramwaj 9 oraz tekst informujący o tym, że tramwaj będzie jechał 10 minut szybciej

<p>Jak informują Tramwaje Warszawskie, nawet o 10 minut skróci się podróż jedną z najbardziej popularnych linii tramwajowych w Warszawie. Pomogą w tym algorytmy i satelitarny system GPS. Tramwaje Warszawskie ogłosiły właśnie przetarg na instalację systemu zielonej fali na al. Waszyngtona. Na tej ulicy na wiosnę tramwaj pojedzie szybciej przez pięć skrzyżowań.</p>

Jak informują Tramwaje Warszawskie, nawet o 10 minut skróci się podróż jedną z najbardziej popularnych linii tramwajowych w Warszawie. Pomogą w tym algorytmy i satelitarny system GPS. Tramwaje Warszawskie ogłosiły właśnie przetarg na instalację systemu zielonej fali na al. Waszyngtona. Na tej ulicy na wiosnę tramwaj pojedzie szybciej przez pięć skrzyżowań.

Jak działa satelitarna zielona fala?

System informatyczny zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich zbiera z wykorzystaniem GPS dane o pozycji wagonów na trasie. Gdy tramwaj dojeżdża do skrzyżowania, system z pomocą algorytmu przełącza sygnalizację tak, by nie czekał on na zielone światło. Przetwarzanie danych odbywa się w chmurze, do której trafiają również inne dane pomagające skrócić czas przejazdu tramwajów.

10 minut oszczędności dla pasażera dziewiątki

Już wkrótce zielona fala zadziała na Grochowie. Zaplanowano, że pięć skrzyżowań (z Grenadierów, Międzyborską, Kinową, Międzynarodową i Saską) będzie objętych systemem zielonej fali. Łączny czas przejazdu linii 9 między pętlami dzięki zielonej skróci się o około 10 minut.

Dlaczego system GPS?

Jeszcze niedawno budowa zielonej fali oznaczała, że na torach trzeba było zakładać czujniki wykrywające nadjeżdżające tramwaje z odległości nawet kilkuset metrów. Koszt budowy takiej instalacji na jednym skrzyżowaniu wynosił nawet kilkaset tysięcy złotych. Oznaczało to także budowę podziemnych instalacji, a nawet rozkopywanie ulic. Dzięki wykorzystaniu systemu GPS tradycyjne czujniki montowane są tylko w rejonie skrzyżowania – o ile nie zostały wcześniej zamontowane.

Terminy i koszty

Włączenie zielonej fali na al. Waszyngtona będzie kosztowało około 400 tysięcy złotych. Wybrany wykonawca będzie miał 3 miesiące na przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Plany

Docelowo system ma objąć wszystkie warszawskie skrzyżowania z torowiskami i sygnalizacją świetlną. Na koniec roku 2021 Tramwaje Warszawskie planują objąć zieloną falą dla tramwajów minimum 75% takich skrzyżowań. Z kolei w roku 2022, priorytetem dla tramwajów ma zostać objętych minimum 90% skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.