null

Eduwarszawa.pl - do szkół wchodzi cyfrowa platforma

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Eduwarszawa.pl - do szkół wchodzi cyfrowa platforma Warszawscy uczniowie, nauczyciele i rodzice już wkrótce będą mogli korzystać bezpłatnie z cyfrowej platformy. Pilotaż obejmie ponad 13 tysięcy uczniów i około 1300 nauczycieli.

Dobiega końca pierwszy miesiąc obowiązkowego zdalnego nauczania. Obecna, trudna sytuacja epidemiczna pokazała jak bardzo potrzebne są nowoczesne rozwiązania, ułatwiające pracę i komunikowanie się na odległość. To wszystko będzie możliwe dzięki wdrożeniu systemowego rozwiązania o nazwie Eduwarszawa.pl, nad którą stolica pracowała od 2018 r.

-Chcemy dać szkole nowe narzędzia, które ułatwią pracę i sprawią, że nauka stanie się atrakcyjniejsza, a zarządzanie szkołą efektywniejsze. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się spotkań w wirtualnych pokojach nauczycielskich i uzupełniania tradycyjnych zebrań z rodzicami o webinaria – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.  

Zdalnie, wygodnie, bezpiecznie
Warszawska platforma do zdalnego nauczania połączy usługę Microsoft Office 365 i pocztę elektroniczną z e-dziennikiem, arkuszem organizacji pracy szkoły, systemami rekrutacji i innymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli i uczniów oraz pracowników administracji. Do tej nowej, bezpiecznej i wygodnej przestrzeni przenoszone będą stopniowo kolejne procesy, związane z organizacją warszawskiej oświaty.

Docelowo z platformy mają korzystać wszystkie stołeczne placówki oświatowe – w sumie ponad 208 tys. uczniów i ich rodziców oraz ponad 30 tys. nauczycieli. Zależy nam na tym, aby taka możliwość pojawiła się w pilotażowych szkołach u progu kolejnego roku szkolnego – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.  

Projekt będzie wdrażany w kilku etapach. Pierwszy rozpocznie się za kilka dni i obejmie 20 szkół z pięciu dzielnic (Praga-Południe, Targówek, Ursynów, Wawer i Żoliborz - w sumie ponad 13 tysięcy uczniów i około 1300 nauczycieli). Do pilotażu wybraliśmy szkoły, które już dziś są najlepiej pod względem technologicznym przygotowane do wdrożenia platformy. Etap kolejny, adresowany do zainteresowanych dyrektorów, uruchomiony zostanie po ogłoszeniu przez MEN zaktualizowanego kalendarza roku szkolnego. Włączenie do systemu wszystkich warszawskich szkół i pozostałych placówek powinno nastąpić do końca czerwca 2021 r.

Lekcje jeszcze ciekawsze
Największym wyzwaniem dla nauczycieli w trakcie lekcji online jest utrzymanie aktywności ucznia. Na platformie Eduwarszawa.pl prowadzący zajęcia znajdą wiele ciekawych rozwiązań i materiałów, które będą mogli udostępnić dzieciom i młodzieży, zachęcając do współpracy i rozwijając ich kreatywność. Pomoże w tym m.in. Minecraft: Education Edition - przygotowana specjalnie dla szkół wersja popularnej gry. Dzięki dodatkowi CodeBuilder uczniowie będą mogli programować jej elementy.

W relacji uczeń-nauczyciel niezwykle ważna jest dobra komunikacja i narzędzia, które ją wspierają. Nasza firma od lat rozwija usługi, umożliwiające zdalną naukę. Staramy się wspierać nauczycieli w budowaniu ich kompetencji cyfrowych przydatnych w dydaktyce. Dziś, kiedy każdy z nas mierzy się z nową rzeczywistością, wiemy, że tylko łącząc siły, zaangażowanie i technologię, jesteśmy w stanie wesprzeć uczniów, nauczycieli i szkoły w ich codziennej pracy – mówi Cecylia Szymańska, dyrektor ds. edukacji w Microsoft Polska.

Szkoleniem nauczycieli, którzy będą chcieli doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać nowe, zajmą się wspólnie samorządowa placówka doskonalenia nauczycieli Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

Więcej informacji na stronie Biura Edukacji m.st. Warszawy.