null

Francuska 4 - zieleń pod wyjątkowym nadzorem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Francuska 4 - zieleń pod wyjątkowym nadzorem Zespół ZDM odpowiedzialny za realizację projektu “Zielona Francuska” spotkał się z wieloletnim mieszkańcem Saskiej Kępy, panem Janem Kossakowskim, który dba o znajdujące się pod jego domem miejsce pamięci - Symbol Wrześniowej Barykady 1939 oraz z wielką troską podchodzi do okolicznej zieleni. Dziękujemy za to spotkanie - za lekcję historii i za możliwość ulepszenia projektu.

Pan Jan Kossakowski zadzwonił do ZDM z pytaniami oraz pomysłami dotyczącymi planowanych przez ZDM nasadzeń zieleni w jego okolicy. Oprócz urzędników odpowiedzialnych za projekt oraz nadzór w spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel wykonawcy. Wspólnie rozmawiano o szczegółach projektu dla rejonu ulicy Francuskiej 1, 2 i 4.
Do tej pory przed domem Pana Jana znajdowały się róże. Jednak ze względu na duże zacienienie i znaczny ruch pojazdów krzewów nie udało się utrzymać w dobrym stanie.
Zdecydowano, że tu posadzona będzie irga błyszcząca w formie gęstego żywopłotu, który będzie wyższy od sadzonych wcześniej róż i będzie stanowił wyraźnie widoczną barierę dla aut.
Dom przy Francuskiej 4 to miejsce wyjątkowe. Willa została wybudowana w 1931 roku dla Marii i Kazimierza Kossakowskich. We wrześniu 1939 r. o powstałą tutaj barykadę została stoczona zaciekła bitwa. Wojska niemieckie nie zdołały wtedy przełamać polskiej obrony i zostały zatrzymane w marszu przez most Poniatowskiego do centrum Stolicy. Przypominają o tym tablice pamiątkowe na Francuskiej 1 i Francuskiej 4 oraz rozciągnięty pomiędzy nimi czerwony granitowy pas symbolizujący linię obrony.
Na metalowym ogrodzeniu okalającym dom pieczołowicie zachowane zostały ślady po niemieckich pociskach. Miejsce pamięci zostało odsłonięte w 2011 roku właśnie z inicjatywy Jana Kossakowskiego, który jest świadkiem tamtych czasów i do dziś mieszka przy Francuskiej 4. Opowiedział historię tego miejsca. Pan Jan przekazał też pamiątkowy egzemplarz książki “Praskie barykady – Południowa flanka”.
Pomysł „liftingu” i zazielenienia Francuskiej został zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim i wybrany do realizacji w głosowaniu. Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny.
Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych. Pojawią się one na odcinku od ul. Walecznych do ul. Zwycięzców, pomiędzy jezdnią a chodnikiem, zamiast dotychczasowych powierzchni brukowanych. Ogród deszczowy to naturalna forma zapewniająca odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składa się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt. Nadmiar wody po napełnieniu się ogrodu jest odprowadzany do kanalizacji. Ogrody zostaną obsadzone roślinami lubiącymi wilgoć: bodziszkiem błotnym, miętą wodną, irysem, krwawnicą, pięciornikiem błotnym, kosaćcem żółtym i sitem rozpierzchłym.
Prace, które wykonuje wybrana w przetargu firma Adrog, rozpoczęły się w listopadzie i są już mocno zaawansowane. Zgodnie z planem powinny zakończyć się w grudniu. Nowa zieleń w pełni zacznie jednak cieszyć oko dopiero wiosną, kiedy nasadzenia rozkwitną.