null

Gest solidarności

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Gest solidarności Za kilka dni przypadnie już 40. rocznica Porozumień Sierpniowych, które były początkiem ruchu Solidarność. Przyniósł on nam wolność i demokrację, ale pamiętamy też, że możliwe było to dzięki ogromnemu wsparciu jakie otrzymaliśmy od wolnych społeczeństw zachodu.

Dziś o upragnioną wolność i demokrację walczy Białoruś, której okazujemy solidarność wywieszając na maszt biało-czerwono-białą flagę. Dziś, to my wspieramy ich dążenia ku wolnemu od represji społeczeństwu, które może decydować, które ma głos. Słyszymy Was i jesteśmy z Wami!

Prezydent Warszawy oraz burmistrzowie opublikowali też wspólne stanowisko (pełna treść w załączniku): „My, Pakt Wolnych Miast, solidaryzujemy się z pokojowymi demonstrantami na Białorusi i potępiamy z całą mocą niedopuszczalną przemoc ze strony władz państwowych. Przyszłość Białorusi musi należeć do narodu białoruskiego, a nie do ostatniego dyktatora Europy - napisali. „Wzywamy UE do rewizji swojej polityki wobec Białorusi i wprowadzenia odpowiednich środków przeciwko osobom odpowiedzialnym za brutalne represje” – dodali.

Warszawa nie po raz pierwszy pokazuje solidarność z innymi narodami. Po tragicznym wybuchu w Bejrucie Pałac Kultury i Nauki podświetlony został w barwach Libanu.

Pliki do ściągnięcia

 Belarus Pact of Free Cities (plik: belarus_pact_of_free_cities.pdf, rozmiar pliku: 131.99 KB)

PKiN wsparcie Białorusi ANG (plik: pkin_wsparcie_bialorusi_ang.doc, rozmiar pliku: 59.5 KB)