null

Gratulacje dla księgarni działających na Pradze-Południe

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Gratulacje dla księgarni działających na Pradze-Południe W głosowaniu oddano ponad 21 tysięcy głosów. Czytelnicy mogli też podzielić się opiniami o ulubionych księgarniach – dlaczego właśnie tam lubią spędzać czas i kupować książki.

Warszawiacy wybrali ulubione, niezależne księgarnie i antykwariaty stolicy. 10 zwycięzców otrzyma nagrody pieniężne i tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy”.

Wśród 10 wyróżnionych w Warszawie księgarni znalazły się z Pragi-Południe:

  • Antykwariat Grochowski Marek Łączyński – 1558 głosów
  • Księgarnia Eureka – 754 głosy
  • Dwa Koty Saska Kępa – 749 głosów 

Plebiscyt na ulubioną księgarnię Warszawy jest nową inicjatywą, organizowaną w tym roku po raz pierwszy. Powstał z myślą o stołecznych księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Zwycięskie księgarnie otrzymają nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki.

Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Budują jej niepowtarzalny klimat i współtworzą lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Są aktywne w mediach społecznościowych. Z pewnością można tu liczyć na fachową poradę i otwartość na potrzeby czytelniczek i czytelników w każdym wieku

W Warszawie jest około stu lokalnych księgarń niezależnych. To małe podmioty, często prowadzone rodzinnie czy w grupie przyjaciół. Dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego epidemią.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest jednym z działań wspierających ludzi kultury w naszym mieście.

Dziesięć niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” oraz nagrody pieniężne (pula nagród wynosi 78 000 zł).