null

Jawność w życiu publicznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jawność w życiu publicznym Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, złożył dzisiaj oświadczenie majątkowe, przedstawiające majątek prezydenta oraz jego żony. Prezydent podkreślił, że polityka musi być oparta o zaufanie do władzy publicznej.

Prezydent Trzaskowski spotkał się również z Marszałkiem Senatu RP, Tomaszem Grodzkim, aby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym. 

– Uczciwość i przejrzystość działań polityków to podstawy zaufania Polaków do władzy i do życia publicznego. Nie mamy prawa oczekiwać od ludzi szacunku do państwa, jeśli nie zdobędziemy ich zaufania – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodał – Dziś składam swoje oświadczenie, które pokazuje cały mój majątek oraz majątek mojej żony. Ci, którzy do tej pory szukali wymówek i kruczków prawnych, by nie pokazać wszystkiego, co posiadają, powinni czuć presję opinii publicznej, by wykazać się pełną jawnością.

Roczne oświadczenie majątkowe prezydenta stolicy za 2019 rok jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

– Potrzebujemy prawa, które zobowiąże polityków do jawności, jeśli sami z siebie nie potrafią stanąć przed Polakami - tak jak ja dzisiaj - i zaprezentować cały swój majątek. Ustawa o jawności w życiu publicznym powinna być podwaliną budowania zaufania do władzy. To początek nowej polityki opartej na zaufaniu, szacunku i przejrzystości władzy – powiedział prezydent stolicy – Apeluję w szczególności do tych, którzy do tej pory mówili najwięcej o uczciwości, jawności i sprawiedliwości. Dziś Ci sami politycy blokują ustawę w Sejmie, by posłowie nie mogli się nią zająć – dodał.

Przypomnijmy, 25 września 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o jawności majątków rodzin polityków. Dokument ten zobowiązuje do składania oświadczeń o majątku małżonków i dzieci premiera, ministrów, posłów, senatorów, europosłów, prezesów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, wojewodów oraz szefów innych najważniejszych instytucji publicznych. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Plik do ściągnięcia

 Oświadczenie majątkowe prezydenta R. Trzaskowskiego za 2019 rok (plik: oswiadczenie_majatkowe_prezydenta_r._trzaskowskiego_za_2019_rok.pdf, rozmiar pliku: 1428.77 KB)