null

Koncerty Chopinowskie online do końca sierpnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Koncerty Chopinowskie online do końca sierpnia Trwający 61. sezon Koncertów Chopinowskich został przedłużony do końca sierpnia i będzie kontynuowany w dotychczasowej, internetowej formule. Od 17 maja w Łazienkach Królewskich koncertują najznakomitsi polscy pianiści.

Więcej koncertów online
Początkowo zaplanowanych było 8 koncertów online. Jednak spore zainteresowanie transmisjami internetowymi skłoniło nas do przedłużenia sezonu w sieci do końca sierpnia. Dzięki transmisjom online recitale docierają do miłośników Chopina na całym świecie.

Recitale w sieci i w Łazienkach
Koncerty Chopinowskie w internecie odbywają się w każdą niedzielę o godz. 12.00. Transmisja jest dostępna na Facebooku, a także na Youtube i stronach internetowych koncerty-chopinowskie.pl i estrada.com.pl. Choć recitale są prezentowane w sieci, można je usłyszeć również z głośników rozstawionych w głównych miejscach Łazienek - co niedzielę o godz. 12.00.

Koncerty w pięknych wnętrzach
Lipcowe i sierpniowe recitale zarejestrowane zostały w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie. Przepiękne malowidła, dekoracje ornamentalne, sztukaterie oraz bogactwo wyposażenia i niepowtarzalna akustyka są dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń. W Sali Salomona zobaczyć można m.in. cztery okrągłe płótna Marcella Bacciarellego - tak zwane tonda, z wyobrażeniami cnót: Roztropności, Sprawiedliwości, Łaskawości i Odwagi.

Zagrają najlepsi pianiści
12 lipca zagra Szymon Nehring, wybitny polski pianista młodego pokolenia, zwycięzca wielu konkursów pianistycznych. Jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie - jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Był także finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych.

W kolejnych odsłonach cyklu wystąpią znani warszawscy pianiści, m.in. Karolina Nadolska, Rafał Łuszczewski, Tomasz Ritter, Adam Kałduński, Adam Goździewski  oraz Julia Łozowska i Paweł Kowalski.

Chopin w Łazienkach od 1959 r.
Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz pierwszy w historii pianiści nie grają pod pomnikiem Chopina, lecz występują dla słuchaczy online, goszcząc na ekranach komputerów i telefonów. Występy muzyków są rejestrowane w wyjątkowej przestrzeni Starej Oranżerii, klasycystycznej pomarańczarni wzniesionej w latach 1786-1788 według projektu Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wszystkie koncerty są dostępne bezpłatnie. Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

Kalendarz najbliższych koncertów:

 LIPIEC

12 lipca - Szymon Nehring
19 lipca - Karolina Nadolska
26 lipca - Rafał Łuszczewski

SIERPIEŃ

2 sierpnia - Tomasz Ritter
9 sierpnia - Adam Kałduński
16 sierpnia - Adam Goździewski i Olga Pasiecznik
23 sierpnia - Julia Łozowska
30 sierpnia - Paweł Kowalski