null

Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich rozstrzygnięty!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

  • Decyzją Jury zwycięską pracą została „Zoja” autorstwa Kseni Makały
  • Na realizację projektu artystka otrzyma 100 tysięcy złotych
  • Do konkursu zostało zgłoszonych 25 prac

Do udziału w otwartym konkursie na koncepcję i wykonanie obiektu sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich na temat „Refleksja nad SĄSIEDZTWEM i spędzaniem czasu RAZEM, ale też OBOK SIEBIE” zgłoszono 25 projektów. Wśród uczestników znaleźli się artyści o uznanej już renomie, studenci kierunków artystycznych, architekci, wykonawcy ogrodów, a także odwiedzający Ogrody Polsko-Niemieckie, wrażliwi na sztukę mieszkańcy. Prace nadesłano z Polski i Niemiec.

Siedmioosobowe Jury w składzie: Cornelius Ochmann, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej; Robert von Rimscha, Ambasada Niemiec w Warszawie; Małgorzata Bojańczyk, reprezentantka darczyńców prywatnych Ogrodów; Ewa Łabno-Falęcka, Mercedes-Benz Polska, sponsor Ogrodów; Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy; Izabela Szostak-Smith, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy; Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków Urzędu m.st. Warszawy, oceniało nie tylko walory artystyczne i przekaz, zgodny z ideą i tematyką Konkursu, ale także możliwość realizacji oraz użyteczność dla osób korzystających z Ogrodów.

Kierując się tymi kryteriami, przyznali główną nagrodę projektowi „Zoja” autorstwa Kseni Makały, pochodzącej z Katowic młodej architektki wnętrz oraz artystki sztuk wizualnych. Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano projektom: „Antymur 2022” Grzegorza Klamana oraz „Razem i obok siebie” autorstwa zespołu w składzie Xawery Wolski, Wojciech Kolęda oraz Piotr Grochowski.

„Zoja” to współczesna forma architektoniczno-rzeźbiarska. Obiekt wykorzystuje zjawisko iluzji optycznej. „Od strony Jeziora Kamionkowskiego stanowi dla odbiorcy jednolitą formę w formie koła, symbolicznego nawiązanie do tworzenia więzi oraz wspólnoty. Wraz ze zmianą położenia odbiorcy koło przeistacza się w dwa usytuo-wane obok siebie elementy, które nie stykając się, tworzą zwartą kompozycję. Podstawa jednego z elementów jest przedłużona w kierunku schodów, stając się jednym ze stopni. Zestawienie dwóch odrębnych części skłania do refleksji na temat współistnienia oraz współpracy. Różnic, jak również widocznych podobieństw” – tak w zgłoszeniu opisywała swój projekt laureatka.

- Rzeźba zrealizowana w oparciu o zwycięski projekt stanie się swoistym oknem łączącym przestrzeń ogrodu z perspektywą Jeziorka Kamionkowskiego. Obiekt zachęca do interakcji angażującą formą. Zaprasza wręcz do tego, aby na nim usiąść albo wykorzystać iluzję okręgu jako ramę do zdjęcia podczas rodzinnego spaceru – mówi Izabela Szostak-Smith, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. – Wielopłaszczyznowa symbolika koła daje szerokie pole do interpretacji. Forma zmienia kształt w zależności od perspektywy, definiując pojęcie sąsiedztwa jako współtworzenie razem, choć jednocześnie osobno. Pochodzący z recyklingu materiał, z którego zbudowany ma być obiekt, akcentuje spójność z ideą Ogrodów Polsko-Niemieckich, których misją jest ochrona klimatu.

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku po podpisaniu przez jego autorkę umowy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na jego powstanie przeznaczono 100 tysięcy złotych.

Ksenia Makała w roku 2020 obroniła pracę licencjacką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Łączy działalność artystyczną z projektową, realizując projekty w zakresie: architektury, projektowania wnętrz i mebli, scenografii filmowej oraz teatralnej, działań interdyscyplinarnych oraz filmu. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i jej dobrostan. W swoich działaniach wykorzystuje materiały z odzysku. Interesuje ją projektowanie inkluzywne oraz ekologiczne.

 

- Konkurs na obiekt sztuki w przestrzeni Ogrodów Polsko-Niemieckich jest ukoronowaniem 5. rocznicy powstania Ogrodów. Wspaniale, że na konkurs wpłynęło tyle prac, nie tylko z Polski, ale i z Niemiec – podsumowała wydarzenie dr Ewa Łabno-Falęcka. – Sam pomysł Ogrodów narodził się w 2016 roku w Stacji Mercedes, gdzie wspólnie z Friedem Nielsenem, ówczesnym radcą Ambasady RFN w Polsce, głowiliśmy się nad tym, jak – mając dotację niemieckiego MSZ – zapewnić projektowi strukturę organizacyjną. Znaleźliśmy i sponsorów, Mercedes-Benz był jednym z pierwszych, i ramy organizacyjne w postaci Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Po pięciu latach można powiedzieć, że się udało!

Ogrody Polsko-Niemieckie zlokalizowane w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, sąsiadują z Jeziorem Kamionkowskim oraz parkiem Skaryszewskim. Powstały jako projekt Roku Jubileuszowego 2016, w celu upamiętnienia 25 rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991 r.

Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich