Jaka przyszłość terenów po KS "Orzeł"?

Wśród odzyskanych przez miasto i dzielnicę nieruchomości po RKS Orzeł przy ul. Podskarbińskiej 11 znajdują się m.in. zabytkowa hala sportowa z 1939 r. zaprojektowana przez Macieja Nowickiego i Zbigniewa Karpińskiego, a także pozostałości po zbudowanym w latach 70. XX w. torze kolarskim „Nowe Dynasy”. To, obok stadionu lekkoatletycznego, ważne obiekty na mapie Pragi-Południe. Obecnie hala i tor są jednak w złym stanie technicznym, a teren wokół nich pozostaje niezagospodarowany. Chcąc to zmienić, chcemy dowiedzieć się, jakie potrzeby i oczekiwania wobec tego miejsca mają mieszkanki i mieszkańcy Kamionka, Pragi-Południe i całej Warszawy.

Konsultacje w tej sprawie rozpoczniemy 15 września i potrwają one do 14 października 2022.

Co to za miejsce?

Teren, o którego przyszłości mają zdecydować mieszkańcy, znajduje się w obrębie ulic: Podskarbińskiej, Stanisławowskiej i Mińskiej. Znajduje się tam:

• modernistyczna hala sportowa RKS Orzeł - wpisana do rejestru zabytków,
  • pozostałości toru kolarskiego - wpisanego w 2018 r. do gminnej ewidencji zabytków.

Autorami projektu hali z charakterystycznym szyldem „Orzeł”, są światowej sławy architekt Maciej Nowicki, współpracownik Niemeyera i Le Corbusiera, oraz Zbigniew Karpiński, generalny projektant tzw. Ściany Wschodniej w Warszawie. Z kolei na użytkowanym przez 12 lat betonowym welodromie o długości 333 m, zaprojektowanym przez panczenistę i architekta Janusza Kalbarczyka, ścigali się tacy kolarze, jak m.in. Czesław Lang, Mirosław Jurek czy Szymon Kornacki.

Najbliższa okolica obiektów przy ul. Podskarbińskiej intensywnie zabudowuje się i rozwija. W ostatnim czasie przybyło tu kilka tysięcy nowych mieszkańców. W pobliżu znajdują się budynki administracyjne, a także instytucje kultury czy ośrodki sportowe i rekreacyjne. Nieużytkowanym od lat terenem interesują się środowiska sportowe (siatkarze, wspinacze, kolarze) oraz ruchy miejskie.

Jakie są ograniczenia zagospodarowania terenu?

Obszar, na którym znajdują się hala sportowa i tor kolarski, będzie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego m.in. na podstawie wymagań Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków (m.in. zachowanie profilu toru kolarskiego i jego wyposażenia). Konserwator dopuścił na tym terenie „nową zabudowę, która nie zakłóci relacji przestrzennych i funkcjonalnych pomiędzy zabytkowymi obiektami”

O co pytamy?

Chcemy otworzyć teren po Klubie Sportowym Orzeł na potrzeby osób, które chciałyby z niego korzystać.

Porozmawiajmy o:

• potrzebach mieszkańców i mieszkanek,
  • oczekiwaniach osób, którym to miejsce jest bliskie,
  • możliwościach i perspektywach przyszłego wykorzystywania.

Co potem?

Wnioski z konsultacji pomogą w pracach planistycznych. Pomogą także w ustaleniu przyszłego zagospodarowania i wykorzystania terenu.

Jak można wziąć udział w konsultacjach:

Podziel się swoją opinią:

podczas spotkania otwierającego:

• 15 września (czwartek) o godz.18, w hali sportowej OSIR-u przy ul. Siennickiej 40B
  • przekażemy najważniejsze informacje o miejscu i samych konsultacjach
  • porozmawiamy o potrzebach i oczekiwaniach, odpowiemy na pytania

w punktach konsultacyjnych:

• 17 września (sobota) godz.14-18, w parku J. Polińskiego przy ul. Szaserów 125
  • 25 września (niedziela) godz. 16-18, na rogu Podskarbińskiej i Stanisławowskiej

w punktach mobilnych:

• 20 września (wtorek) godz.13-16 w okolicy SP nr 255 przy ul. Kamionkowskiej 36/44
  • 23 września (piątek) godz. 14-17 w okolicy ulic: Mińskiej, Dwernickiego, Podskarbińskiej
  • 28 września (środa) godz. 13-16 w okolicy ulic: Mińskiej, Terespolskiej, Stanisławowskiej

podczas spotkania warsztatowego:

• 6 października (czwartek) godz.18-20, w sali konferencyjnej przy Grochowskiej 262
  •  podsumujemy pierwszą części konsultacji
  • porozmawiamy w grupach przy udziale ekspertów

mejlowo

Zapraszamy również na spacery z przewodnikiem po dawnych terenach Klubu Sportowego „Orzeł”:

• 11 września (niedziela), start o godz.11
  • 25 września (niedziela), start o godz.16
  • start spacerów na Podskarbińskiej 11

Chcesz zaprosić znajomych na konsultacje?

Pobierz i wydrukuj plakat plakat i powieś go w swojej okolicy.
Możesz też pobrać ulotkę.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i zaproś znajomych.

--------------------------------------

Jednostka odpowiedzialna: Dzielnica Praga Południe m.st. Warszawy

Podstawa prawna:

uchwała nr LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy

Zobacz galerię (2 zdjęć)