Koronawirus – najważniejsze informacje o sytuacji w Warszawie i działaniach miasta W związku z kolejnymi zakażeniami koronawirusem SARS-Cov-2 w naszym kraju, przypominamy, że za kwestie dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego odpowiada administracja rządowa.

Ścisle współpracując z administracją rządową w ramach swoich kompetencji i w trosce o mieszkańców m.st. Warszawa podjęło następujące kroki:

1. Ściśle współpracujemy ze służbami rządowymi. Zgodnie z decyzją rządu odwołujemy imprezy masowe w rozumieniu ustawy.
  2. Na terenie Warszawy we wtorek po południu znajdowały się 3 osoby, u których potwierdzono obecność koronawirusa. W szpitalu zakaźnym w Warszawie na obserwacji przebywają 33 osoby, 67 osób jest objętych kwarantanną domową, 1062 osoby są objęte nadzorem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie.
  3. Dyrektorzy szkół otrzymali instrukcje, jak działać w razie podejrzenia choroby u dzieci. Rekomendujemy wówczas zawieszanie funkcjonowania placówek do czasu uzyskania wyników testu. Taka sytuacja miała miejsce w szkole nr 150 na Bemowie i w Zespole Szkół nr 42 w Ursusie.
  4. Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawiał z wojewodą Konstanty Radziwiłł i za jego pośrednictwem zwrócił się z prośbą o rozważenie zawieszenia działalności szkół, przedszkoli i żłobków na terenie całego kraju. Decyzja w tym zakresie leży w kompetencjach rządu.
  5. Miasto zaleciło operatorom środków transportu publicznego dezynfekowanie pojazdów, zwłaszcza tych powierzchni, z którymi mają kontakt pasażerowie.
  6. W trosce o seniorów wprowadzamy ograniczenia wizyt w miejskich jednostkach opiekuńczo-leczniczych. Jednostki te będą dodatkowo dezynfekowane, pacjenci będą mieli regularnie mierzoną temperaturę.
  7. W urzędach dzielnic zostały wprowadzone specjalne procedury dla pracowników w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się choroby – zapewnienie środków do dezynfekcji, zachowanie bezpiecznej odległości, w razie potrzeby umożliwianie pracy zdalnej.
  8. Udostępniamy wszelkie kanały miejskie do rozpowszechniania informacji i zaleceń Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby
  9. Jutro (środa, 11 marca) prezydent Rafał Trzaskowski o godzinie 10.00 spotka się z prezydentami miast, a o 11.30 weźmie udział w sztabie ws. koronawirusa w Kancelaria Premiera.
  10. Więcej informacji na ww. tematy można uzyskać na stronie: https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/koronawirus-dzia-ania-warszawy
  11. Najbardziej aktualnych informacji nt. koronawirusa w Polsce i zaleceń dot. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby szukajcie na stronach: