null

Laureaci "Warszawskiego Święta Drzewa". Uczniowie posadzili ponad 2300 drzew, które zazielenią Warszawę

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Laureaci „Warszawskiego Święta Drzewa”. Uczniowie posadzili ponad 2300 drzew, które zazielenią Warszawę Po raz czwarty warszawskie placówki oświatowe i wychowawcze dołączyły do akcji „Warszawskie Święto Drzewa – milion drzew dla Warszawy”.

Dzięki zaangażowaniu blisko 150 przedszkoli i szkół podstawowych posadzono ponad 2300 drzew, m.in. jarzębów, lip, jabłoni i klonów. Wyłoniono również najlepsze inicjatywy dotyczące działań dla i wokół drzew.

Akcja „Warszawskie Święto Drzewa – milion drzew dla Warszawy” realizowana jest przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przy współpracy z Klubem Gaja. Spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem i okazała się świetną okazją do aktywnej edukacji dzieci i młodzieży. Uczestnicy akcji sadzili drzewa i otaczali je opieką, organizowali gry terenowe, zabawy dydaktyczne i ruchowe, zajęcia plastyczne. Czytali także literaturę, słuchali słuchowisk, prowadzili obserwacje przyrodnicze, tworzyli zielniki i atlasy drzew, odwiedzali skwery, parki i lasy miejskie, by poznawać drzewa w swojej okolicy.

- Tegoroczna edycja jest wyjątkowa pod każdym względem. Niestety, nie mogliśmy spotkać się ze społecznością na warsztatach, zajęciach edukacyjnych i wspólnym sadzeniu drzew. Aby zachęcić placówki do udziału, przygotowaliśmy w tym roku różnego rodzaju materiały edukacyjne, z których nauczyciele i wychowawcy mogli korzystać podczas pracy zdalnej lub pracy domowej. Pomimo tych trudności tegoroczna edycja okazała się rekordowa zarówno pod względem liczby zgłoszeń, posadzonych drzew i krzewów oraz otrzymanych przez nas sprawozdań ze zrealizowanych inicjatyw – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W tym roku, z powodu pandemii, do wspólnych działań włączyli się przede wszystkim rodzice. Dzieci wspólnie z rodzicami, a często również z dziadkami sadziły drzewka w swoich ogrodach i na działkach.

- Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom oraz uczestnikom. Społeczność warszawskich placówek po raz kolejny pokazała swoje ogromne zaangażowanie w tematykę zieleni. Wybór jury był jak co roku niezwykle trudny, ponieważ każda inicjatywa i aktywność opisana w sprawozdaniu była wyjątkowa. Mam nadzieję, że także po zakończeniu akcji jej uczestnicy będą aktywnie włączać się w dbanie o zieleń – mówi Renata Kuryłowicz, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

- To już kolejny rok naszej współpracy. Kiedy czytam sprawozdania z podjętych w ramach akcji działań, jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i innowacyjności uczestników. Trzeba wspomnieć, że wszystko to dzieje się w trudnych, pandemicznych warunkach. Tym bardziej trzeba podziękować nauczycielom, wychowawcom i młodym uczestnikom, a także rodzicom, że w bardzo twórczy sposób podeszli do działania. Wasza praca jest także nieustającą inspiracją dla mnie i całego zespołu Klubu Gaja. Wielkie dzięki! – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Miasto stołeczne Warszawa, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Klub Gaja serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, dyrektorom, nauczycielom i wychowawcom za włączenie się w zazielenianie Warszawy.