null

M.st. Warszawa zapewniło na koniec 2019 r. ponad 13 tys. bezpłatnych miejsc dla maluchów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

M.st. Warszawa zapewniło na koniec 2019 r. ponad 13 tys. bezpłatnych miejsc dla maluchów W skali Warszawy postęp już ogromny, teraz m.st Warszawa skupi się na dzielnicach, w których są nadal niedobory. Konkurs na ponad 1000 kolejnych miejsc już ruszył!

Warszawa osiągnęła właśnie cel barceloński – 33% proc. gwarantowanych miejsc w żłobkach dla populacji 2 i 3-latków. Liczba oferowanych przez miasto miejsc zwiększyła się w ostatnim roku o 69 proc., z 7843 na początku 2019 r. do 13245 obecnie.

To realizacja obietnicy wyborczej Rafała Trzaskowskiego w zakresie opieki nad najmłodszymi. W tym roku również przybędzie miejsc.
 
Nowe konkursy w dzielnicach z największymi potrzebami

Szybki rozwój miejsc w żłobkach był możliwy dzięki konkursom, w efekcie których miasto wykupiło miejsca w nowo tworzonych oddziałach żłobków prowadzonych przez podmioty prywatne. W pięciu konkursach wykupiliśmy 5008 miejsc. To tak, jakby zbudować 50 bardzo dużych żłobków. Kontynuujemy wykup miejsc oraz budowę nowych żłobków. Teraz jednak możemy planować dużo bardziej precyzyjnie, biorąc pod uwagę dokładne dane dotyczące liczby urodzeń – mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Miasto ogłosiło właśnie kolejny konkurs dla przedsiębiorców - właścicieli żłobka, klubu dziecięcego lub prowadzącego punkt dziennego opiekuna. Oferty można składać do 30 kwietnia.
Miejsca będą wykupowane przede wszystkim w trzech dzielnicach o największym zapotrzebowaniu: na Bemowie, Pradze-Południe i Woli. W drugiej kolejności konkursy będą dotyczyć dzielnic o wysokim poziomie zapotrzebowania: Mokotowa, Śródmieścia oraz Targówka, a także punktowo w konkretnych lokalizacji w Wawrze (osiedle Marysin Wawerski) i Żoliborzu (osiedle Sady Żoliborskie).

640 wolnych miejsc czeka na dzieci

Od stycznia br. zmieniły się zasady rekrutacji do miejskich żłobków oraz powstał nowy, bardziej przyjazny portal rekrutacyjny (www.zlobki.waw.pl/rekrutacja).

Do żłobków przyjmowane są dzieci, które spełniają łącznie dwa warunki: przynajmniej jedno z rodziców mieszka w Warszawie oraz zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym (nie dotyczy to dzieci zwolnionych ze szczepień ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza).

 Obecnie do wzięcia „od ręki” jest 640 wolnych miejsc w sześciu dzielnicach: na Białołęce, Mokotowie, w Śródmieściu, Ursynowie, w Wilanowie i na Woli.

Na miejsce w żłobku oczekuje 4876 dzieci (na początku 2019 r. było ich 12 tys.). To, że z jednej strony w Warszawie są wolne miejsca w żłobkach, a z drugiej nadal część rodziców oczekuje na miejsce wynika z faktu, że dla rodziców kluczowa jest lokalizacja. Priorytetem jest, aby każde dziecko mogło uczęszczać do żłobka w dogodnej dla rodziców lokalizacji, a jest nią najczęściej adres blisko domu. Dlatego tak ważne jest precyzyjne planowanie, gdzie zostaną uruchomione nowe punkty żłobkowe.

Dbamy o wysokie standardy
 
Celem opieki nad małymi warszawiakami jest niezmiennie utrzymanie wysokiej jakości w miejskich placówkach, dlatego miasto stale prowadzi kontrole, zwłaszcza w nowo tworzonych żłobkach. Jednocześnie Zespół Żłobków zapewnia pełne wsparcie przedsiębiorcom prywatnym, u których wykupiono miejsca.

Miejskie żłobki zapewniają najlepszej jakości usługi spełniające oczekiwania rodziców. Gwarantują dzieciom właściwą opiekę pielęgnacyjną, edukacyjną, udział w zajęciach, w których podczas zabawy występują także elementy nauki, uwzględniające indywidualne potrzeby dziecka, a także jego rozwój psychomotoryczny.

W placówkach pracuje wykwalifikowana kadra, która troszczy się o bezpieczeństwo i dobro dziecka oraz wspiera rodziców w procesie rozwoju i wychowania.
Dzięki zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach powstały nowe miejsca pracy dla 625 opiekunek.