null

Nagrody KLIO za książki o Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nagrody KLIO za książki o Warszawie Od blisko 30 lat pod koniec listopada miłośnicy historii spotykają się z twórcami książek o tej tematyce podczas Targów Książek Historycznych. Z powodu pandemii tegoroczna impreza została w całości przeniesiona do przestrzeni wirtualnej.

Targi zainaugurowało ogłoszenie laureatów Nagrody Klio 2020. W ten sposób wyróżniany jest wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii i literatury historycznej.

Nagrody w kategorii Varsaviana

Miasto Stołeczne Warszawa funduje nagrody w kategorii Varsaviana – za wkład w popularyzowanie historii stolicy. W tym roku otrzymują je:

  • Nagroda I stopnia w wysokości 7 000 zł - Jarosław Zieliński za książkę PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu, Wydawnictwo EKBIN;
  • Nagroda II stopnia w wysokości 5 000 zł - Joanna Rolińska za książkę Lato 1920, Wydawnictwo Bellona;
  • Nagrodę III stopnia w wysokości 3 000 zł - Janusz Dziano i Danuta Koper za książkę Ech, Panie Wiech!, Wydawnictwo Magia Słowa.

Varsaviana to jedna z czterech kategorii Nagrody KLIO przyznawanej przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. W tym roku aż 98 wydawców nadesłało 220 propozycji. Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tomasza Szaroty przyznało nominacje i wyłoniło zwycięzców w kategoriach autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej i varsaviana.

50 rozmów online z autorami

Przez cztery dni (26-29 listopada) na profilach FB Targów Książki Historycznej oraz Fundacji Historia i Kultura, stronie internetowej i na kanale You Tube Fundacji, odbędzie się około 50 rozmów z autorami, także z tymi nagrodzonymi. Wszystkie materiały będą dostępne po zakończeniu premierowych emisji. Zainteresowani zakupem książek kierowani będą, dzięki kodom QR, do konkretnych miejsc – księgarni internetowych i wydawnictw. Pełny harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie historiaikultura.pl.