null

Nie dzwoń na 112 bez potrzeby

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nie dzwoń na 112 bez potrzeby Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost liczby połączeń na nr 112. Także tych zupełnie niezwiązanych z zagrożeniem życia czy mienia. Apelujemy o korzystanie z numeru alarmowego tylko w nagłych przypadkach, które wymagają interwencji służb.

112 to numer, który – zgodnie z przepisami - powinniśmy wybierać tylko wtedy, gdy potrzebujemy pomocy w sytuacji nagłego, realnego niebezpieczeństwa utraty zdrowia czy życia, zagrożenia dla mienia lub środowiska. Według danych od operatorów największym problemem są połączenia bezzasadne.

Operatorzy stołecznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 na co dzień przyjmują zgłoszenia, odnoszące się do COVID-19. Począwszy od 1 marca operatorzy przyjęli 2577 takich telefonów. Dotyczyły one m.in. stanu zdrowia dzwoniącego i pojawiających się symptomów zarażenia wirusem, pytań na temat procedur, związanych z kwarantanną i próśb o kontakt do służb sanitarnych czy NFZ. Ostatnią grupą są zgłoszenia, obejmujące przypadki łamania kwarantanny lub też nieodpowiedniego zachowania się osób w przestrzeni publicznej.

Telefony, mające bezpośredni związek z zachorowaniem lub podejrzeniem zakażenia, są obsługiwane zgodnie z procedurami, do których stosowania operatorzy są wyszkoleni i przygotowani.

W przypadku próśb o pomoc, w trosce o służby, operatorzy pytają o ewentualne zagrożenie epidemiologiczne. Nawet wtedy, gdy interwencje nie mają bezpośredniego związku z epidemią. Może się bowiem zdarzyć, że nawet rutynowa interwencja domowa będzie dotyczyła osób poddanych kwarantannie.

Telefony bezzasadne
Niestety, pojawiają się również zgłoszenia, które nie powinny trafić pod numery alarmowe. Za przykład niech posłużą telefony o osobie kaszlącej w tramwaju czy sprzedawcy z katarem. Numer alarmowy 112 nie jest również właściwy, by zgłaszać rosnące ceny artykułów spożywczych. Operatorzy nie pomogą, gdy zgłoszenie dotyczy sposobu liczenia osób, przebywających jednocześnie w sklepie albo kaszlącej głośno sąsiadki.

Mieszkańcom, którzy szukają dodatkowych informacji o działaniach miasta, polecamy stronę internetową https://warszawa19115.pl/koronawirus lub całodobowy telefon Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Numery alarmowe pozostawmy dla osób, znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia.