null

Nowe regulacje antykorupcyjne w warszawskich dzielnicach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nowe regulacje antykorupcyjne w warszawskich dzielnicach Od 10 grudnia w stołecznych dzielnicach rządzonych przez Koalicję Obywatelską obowiązywać będą nowe regulacje i procedury antykorupcyjne. W internecie będą publikowane m.in. decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Taką decyzję podjęły władze stołecznej Platformy Obywatelskiej w porozumieniu z burmistrzami dzielnic.

Aby zapewnić pełną transparentność i przejrzystość w procesie wydawania decyzji administracyjnych związanych z realizacją różnego rodzaju inwestycji na terenie m.st. Warszawy wprowadzone zostaną nowe rozwiązania, które zwiększą kontrolę społeczną nad toczącymi się w stołecznych urzędach postępowaniami związanymi z realizacją różnego rodzaju inwestycji. Taką decyzję podjęły władze stołecznej Platformy Obywatelskiej w porozumieniu z burmistrzami dzielnic. – Chcemy aby w Warszawie obowiązywały najwyższe standardy. Wszystko musi być jasne i przejrzyste, dlatego na stronach internetowych dzielnic rządzonych przez Koalicję Obywatelską będą zamieszczane m.in. decyzje o warunkach zabudowy czy pozwolenia na budowę. Dzięki temu zwiększona zostanie publiczna kontrola nad postępowaniami prowadzonymi w stołecznych urzędach. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek przejawy korupcji – mówi Marcin Kierwiński, przewodniczący warszawskiej Platformy Obywatelskiej.

Pakiet nowych procedur i regulacji obejmuje publikację w internecie:

  • wydawanych decyzji o warunkach zabudowy;
  • wydawanych pozwoleń na budowę;
  • umów podpisywanych z art. 16 „Ustawy o drogach publicznych”;
  • informacji o wnioskach o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego;
  • informacji o zgłoszeniach robót budowlanych;
  • informacji o wnioskach o pozwolenie na budowę;
  • informacji o wnioskach o wydanie warunków zabudowy.

Wszystkie informacje będą publikowane na stronach internetowych Urzędów Dzielnic. – Pojawią się tam nie tylko bieżące informacje, ale sukcesywnie będą zamieszczane również dokumenty dotyczące prowadzonych postępowań od początku bieżącej kadencji samorządu, a także te co do których pojawiać się będą wnioski o dostęp do informacji publicznej – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe oraz przewodniczący Konwentu Burmistrzów m.st. Warszawy. – W związku z tym, że zgłoszenia i wnioski wpływające do urzędów nie mogą być publikowane ze względu na prawa autorskie, dlatego będziemy zamieszczać informacje m.in. o tym kto złożył wniosek lub zgłoszenie i jakiej działki ono dotyczy – dodaje.

Dzięki temu rozwiązaniu każdy będzie miał wgląd w prowadzone postępowania związane z procesami inwestycyjnymi i zagospodarowaniem przestrzennym Warszawy. Nowe procedury i regulacje wejdą w życie 10 grudnia br., informacje dotyczące wcześniejszych postępowań będą sukcesywnie uzupełniane.