null

O życiu zakonnic bez tabu. spotkanie z dziennikarką Justyną Dżbik-Kluge

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dziennikarką Justyną Dżbik-Kluge, autorką wydanej w tym roku książki "Słuby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic". Spotkanie organizowane jest przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe w ramach cyklu “Otwarta głowa”.

“Dlaczego kobiety decydują się wstąpić do zakonu, gdzie składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości? O wszystko muszą pytać matkę przełożoną, nie dysponują pieniędzmi (nawet tymi, które same zarabiają), rezygnują z relacji romantycznych i seksualnych. Czym podszyta jest ich motywacja? Czy żałują czasem tej decyzji?

Justyna Dżbik-Kluge – jak sama o sobie mówi: ateistka z dwójką nieochrzczonych dzieci, w małżeństwie bez ślubu kościelnego – zagląda za mury żeńskich klasztorów. Rozmawia z zakonnicami i z byłą siostrą zakonną. Sprawdza, ile jest prawdy w naszych wyobrażeniach o życiu sióstr. Zadaje trudne pytania o nadużycia, pieniądze i władzę; o to, jak się odnajdują w instytucji zdominowanej przez mężczyzn. Czy ślubując posłuszeństwo, mogą żyć po swojemu? Co łączy je z kobietami, które nie wybrały tak rygorystycznego życia?” - tak o książce pisze Wydawnictwo Znak.

Justyna Dżbik-Kluge to dziennikarka radiowa i telewizyjna. Medialną karierę rozpoczęła od pracy w kultowym już “Rowerze Błażeja” emitowanym w TVP1. Pracowała również m.in. w TVP2, radiowej Jedynce, Czwórce, Radiu ZET, Radiu Kolor i Radiu 357. Autorka książek "Słuby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic", “Jacy byli? Jacy jesteśmy?”, “Bezdzietne z wyboru”, “Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”, współautorka książki “Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków” napisanej z Jarosławem Sowizdraniukiem.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Gazeta.pl Marcin Kozłowski.