null

Odsłonięcie tablicy Jana Molgi przy ul. Zakopiańskiej 28

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Odsłonięcie tablicy Jana Molgi przy ul. Zakopiańskiej 28 Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, zaprasza na odsłonięcie tablicy przy ul. Zakopiańskiej 28, które odbędzie się w piątek, 16 października 2020 r., o godz. 14.00.

Upamiętnimy w ten sposób pamięć o mieszkającym tu i tworzącym artyście malarzu Janie Moldze w 103. rocznicę urodzin artysty. Jan Molga zmarł w 2001 roku, mając 84 lata. Pochodził ze wsi Janikowice pod Krakowem. Malarską i rzeźbiarską przygodę rozpoczął od warsztatów artystycznych Ludwika Konarzewskiego w Istebnej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej odbył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przeprowadził się do Warszawy, na Saską Kępę. Do lat 60. pracował jako malarz dekorator w Teatrze Ludowym, a następnie w Teatrze Dramatycznym. Potem pracował samodzielnie jako malarz, m.in. realizując zamówienia dla kościołów. Jego prace trafiły m.in. do kościoła Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela i do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej. Jego syn, Tadeusz, również malarz, jest inicjatorem odsłonięcia tablicy upamiętniającej ojca.

Podczas wydarzenia obowiązywać będą przepisy dotyczące COVID-19 w żółtej strefie, m.in. obowiązkowe zakrywanie ust i nosa.