Pączki w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe

Pączki w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy - Tomasz Kucharski - serdecznie zaprasza Mieszkańców na pączki (20 lutego od godziny 9.00 do wyczerpania zapasów) do Wydziału Obsługi Mieszkańców (stanowisko obok informacji). Razem świętujmy tłusty czwartek.

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą). Znany też jest jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy. Dzień ten jest świętem ruchomym. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.