null

Pamiętamy. 364. rocznica Bitwy pod Warszawą

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pamiętamy. 364. rocznica Bitwy pod Warszawą Największą regularną bitwą w czasie tzw. potopu szwedzkiego była rozegrana w dniach 28-30 lipca 1656 roku bitwa pod Warszawą. W trzydniowych zmaganiach uczestniczyło po obu stronach konfliktu ponad 55 tys. żołnierzy, z czego ponad 3 tys. poległo.

Pole tej krwawej bitwy obejmowało dzisiejsze tereny między Tarchominem, a Skaryszewem wzdłuż Wisły. Niestety bitwa skończyła się klęską wojsk polsko-litewskich i ponownym zajęciem dopiero co odbitej z rąk szwedzkich Warszawy.

W 1916 roku, podczas budowy wału Gocławskiego, odkryto szczątki pochowanych tam żołnierzy polskich i szwedzkich, którzy polegli w tej bitwie. W miejscu tym ustawiono Pomnik Poległych w Bitwie ze Szwedami w Warszawie. Znajduje się on przy Wale Miedzeszyńskim na wysokości Saskiej Kępy, w okolicach ulic Algierskiej i Afrykańskiej.

W dniu dzisiejszym, aby uczcić pamięć poległych w tej bitwie żołnierzy, w imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe wieniec i znicze u stóp pomnika złożyła zastępca burmistrza Pani Bożena Przybyszewska.