Pomysły mieszkańców dla mieszkańców, czyli budżet obywatelski

Pomysły mieszkańców dla mieszkańców, czyli budżet obywatelski Budżet, który w poprzednich edycjach zwany był partycypacyjnym, a od tej edycji nazywamy obywatelskim, na stałe wpisał się w kalendarz inwestycyjny stolicy. W tym roku już po raz szósty warszawiacy mieli możliwość zgłaszania pomysłów, które chcieliby wcielić w życie w najbliższej przyszłości. Zarówno w swojej dzielnicy, jak i – to nowość – na terenie całej Warszawy.

Wielu aktywnych mieszkańców naszego miasta zgłosiło potrzeby lokalnych społeczności: remonty dróg i chodników, nowe place zabaw i modernizacje istniejących, nasadzenia krzewów, kwiatów i drzew, zajęcia dla różnych grup wiekowych i tężnie w różnych lokalizacjach. Na Pradze-Południe mieszkańcy zgłosili 180 projektów dzielnicowych, a w całej Warszawie ponad 2000 projektów!

– Praga-Południe, jak co roku, znalazła się w czołówce dzielnic pod względem liczby zgłoszonych projektów. Więcej było ich tylko na Ursynowie – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe. – Cieszy mnie aktywność naszych mieszkańców. Za wszystkie pomysły serdecznie dziękuję.

Urzędnicy ocenili zgłoszone pomysły pod względem formalnym i merytorycznym. Projekty, które okazały się możliwe do realizacji w przyszłym roku, przeszły do etapu głosowania. Teraz to mieszkańcy wybiorą ich zdaniem najlepsze pomysły. Każdy warszawiak, któremu nie jest obojętne najbliższe otoczenie, może głosować w terminie między 6 a 23 września br. na 15 projektów w wybranej dzielnicy i na 10 pomysłów ogólnomiejskich. Głosować będziemy w Urzędzie Dzielnicy lub elektronicznie na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Na Pradze-Południe nie zabraknie ciekawych propozycji, bo aż 132 projekty dzielnicowe oceniono pozytywnie. Najliczniej reprezentowane są pomysły infrastrukturalne. Mieszkańcy wskazali miejsca do: oświetlenia, naprawy nawierzchni dróg i chodników, urządzenia podwórek i rozbudowy dróg rowerowych. Pamiętamy także o najmłodszych – w ofercie jest budowa i modernizacja placów zabaw. Troszczymy się również o kondycję fizyczną – zgłoszono siłownie plenerowe i remonty boisk. Chcemy dbać o czystość i środowisko, o czym świadczą pomysły zwiększenia liczby koszy na śmieci i nasadzeń zieleni. Nie zabrakło również warsztatów i zajęć edukacyjnych, sportowych oraz kulturalnych. Dzięki budżetowi obywatelskiemu biblioteki mogą wzbogacić się o nowości czytelnicze, a mieszkańcy Gocławia zyskać nowy dom sąsiedzki.

W bieżącej edycji budżetu projekty są zdecydowane kosztowniejsze niż w ubiegłych latach. Do wydania w dzielnicy mamy prawie 6 mln zł, a limit na pojedynczy projekt wynosi 1 mln 180 tys. zł. Jeszcze droższe pomysły znajdziemy w puli ogólnomiejskiej – do wydania jest blisko 25 mln zł przy limicie 4,9 mln zł. Niektóre z projektów ogólnomiejskich są zlokalizowane na Pradze, np. modernizacja boiska w Parku Polińskiego w projekcie dla dwóch sąsiadujących dzielnic.

Ostateczną listę projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców poznamy 28 sierpnia. Z pełną ofertą projektów można zapoznać się na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Teraz liczy się Twój głos!