null

Relacja z 189. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Relacja z 189. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską Obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską, która miała miejsce w lutym 1831 r., ponownie zorganizowały wspólnie rady i zarządy dzielnic Praga-Południe i Rembertów, proboszczowie parafii pw. Najczystszego Serca Maryi i pw. św. Wacława owa oraz Krąg Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.

Mimo niesprzyjającej aury wokół pomnika-mogiły poległych w bitwie zebrało się wielu mieszkańców stolicy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu i najwyższych władz państwowych, radni Warszawy i dzielnic, kombatanci i seniorzy, poczty sztandarowe warszawskich szkół oraz stowarzyszeń. Obchodom towarzyszyła oprawa wojskowa – Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Nie zabrakło rekonstruktorów w mundurach z epoki.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę, 23 lutego, mszą świętą w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka, którą koncelebrował jego eminencja ksiądz biskup Romuald Kamiński.

O godz. 15.00 rozpoczęły się uroczystości w Alei Chwały. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Warszawiankę” i tradycyjnie złożono kwiaty przy głazie pamięci ks. Wacława Karłowicza i Stefana Melaka. Następnie uroczyście odsłonięto kolejny, 37 głaz pamięci w Alei Chwały, poświęcony kpt. Józefowi Patelskiemu. Było on uczestnikiem bitwy pod Olszynką, adiutantem gen. Piotra Szembeka. Walczył także poodcza Wiosny Ludów i w powstaniu styczniowym. Pochodził z podkrakowskiej Kwaczały koło Alwerni, skąd specjalnie na odsłonięcie głazu przybyła delegacja tamtejszych władz.

Uczestnicy uroczystości przeszli następnie przed Mogiłę Powstańczą poległych w bitwie grochowskiej. Wartę pełniły przy niej posterunki honorowe w umundurowaniu historycznym i współczesnym.

Po odegraniu Hymnu RP, prowadzący powitał gości i zebranych – przedstawicieli parlamentu, prezydenta RP i władz państwowych, duchowieństwo, radnych i władze samorządowe stolicy, przedstawiciela prezydenta Warszawy, radnych i władze organizatorów – dzielnic Praga-Południe oraz Rembertów, kombatantów i seniorów, przedstawicieli Kręgu Pamięci i Stowarzyszenia Olszynka Grochowska, Piłsudczyków, wojskowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe i wszystkich mieszkańców.

Po oficjalnych wystąpieniach okolicznościowych modlitwę za poległych obrońców Olszynki Grochowskiej odmówił ksiądz biskup Romuald Kamiński. Następnie wysłuchano Apelu Pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna oddała salwę honorową.

Ostatnią częścią uroczystych obchodów było złożenie wieńców pod pomnikiem poległych w bitwie o Olszynkę, a orkiestra wykonała wiązankę melodii związanych z powstaniem listopadowym. Po złożeniu ostatniego wieńca trębacz zagrał utwór „Śpij kolego”.

Na zakończenie uroczystości zaproszono wszystkich na tradycyjną wojskową grochówkę.