null

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz ze względu na stan epidemii.

Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze. 

Personel zawodowy Palucha został podzielony na trzy niezależne zespoły, pracujące rotacyjnie bez możliwości wymieniania się i kontaktu, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Dzięki przyjętemu systemowi pracy psy i koty są pod stałą opieką lekarską i behawioralną oraz mają zapewnione schronienie i karmę.

Przywrócenie dyżurów wolontariuszy jest możliwe na ściśle określonych zasadach z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej i zasad bezpieczeństwa oraz zdrowia osób w placówce. W piątek, 8 maja - podczas wideokonferencji - Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy wspólnie z pracownikami Palucha, Biura Ochrony Środowiska i przedstawicielami wolontariuszy dyskutowała o bezpiecznym zakresie pierwszego etapu odmrażania placówki. Uczestnicy spotkania omówili potencjalne zagrożenia i pracowali na podstawie przygotowanego planu, który był wcześniej skonsultowany ze stronami.

Według wstępnych ustaleń przywracania schroniska do normalnego funkcjonowania, w pierwszym etapie wolontariusze będą mieli wstęp na teren schroniska, ale w ograniczonym stopniu - trzech dyżurnych wolontariuszy psich dziennie, jeden koci wolontariusz raz w tygodniu. Uruchomione zostaną też spacery przedadopcyjne oraz przyjmowanie darów (np. karmy i koców, tylko w oryginalnych opakowaniach) od mieszkańców i firm. Konkretna data uruchomienia pierwszego etapu zostanie uzgodniona na kolejnym spotkaniu z wolontariuszami, które odbędzie się we wtorek, 12 maja.

W następnych etapach Schronisko Na Paluchu uruchomi kolejne działania i programy, np. szkolenia dla wolontariuszy, praktyki studenckie, wstęp dla osób z zewnątrz, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. 

Obecnie zagubione zwierzęta w dalszym ciągu przyjmowane są do placówki, a właściciele mogą odebrać ze schroniska odnalezionego psa lub kota. Spis zwierząt, które ostatnio trafiły do schroniska dostępny jest na stronie Palucha. Adopcje czworonogów odbywają się w zmienionym trybie.

Fot. A. Chomczyk