null

Serocka 19 – kolejna zrealizowana obietnica!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Serocka 19 – kolejna zrealizowana obietnica! Nigdy wcześniej tych prac nie prowadzono z taką intensywnością jak teraz. I mimo ograniczeń finansowych w budżecie miejskim, wywołanych pandemią koronawirusa, nie zwalniamy ich tempa. Budynki wyposażone w instalację c.o. będą następnie sukcesywnie poddawane procesowi termomodernizacji.

Gdy jechałem obejrzeć postęp prac przy modernizacji kamienicy przy ul. Serockiej 19, przypomniałem sobie związany z tym miejscem szum, wywołany przez ruchy lokatorskie i media. Odkryto wówczas na przykład, że jeden z mieszkańców domu zmarł na gruźlicę, więc media okrzyknęły, że „Te kamienice zabijają!”. Potem, nie zważając na tzw. roszczenia, zarzucono władzom dzielnicy, że z premedytacją niszczymy ludzi, nic nie robiąc w sprawie generalnego remontu i przyłączenia do sieci cieplnej. Ekipy telewizyjne prześcigały się w łapaniu za słowa urzędników, szukano sensacji tam, gdzie ich nie było.

Tymczasem okazało się, że chory na gruźlicę mieszkaniec po prostu nie podjął leczenia, ale nikogo nie zaraził. Ponadto roszczenia spadkobierców nie pozwalały nam na gruntowny remont. Mogliśmy tylko zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i uchronić budynek przez zawalaniem się, oraz prowadzić takie doraźne prace remontowe, by dało się tam mieszkać. Co nie znaczy, że komfortowo. Walka z grzybem musiała poczekać na uwolnienie kamienicy od roszczeń spadkobierców. Zarząd dzielnicy wydał decyzję co do odgrzybienia lokali szczególnie zdewastowanych.

Nastąpiło to 21 czerwca 2018 r. i dopiero wtedy mogliśmy rozpocząć myślenie o remoncie, a Veolia działania związane z przyłączeniem kamienicy do sieci cieplnej. Wtedy ruchy lokalne rozpętały kolejna batalię, by przyłączenie nastąpiło natychmiast. A tak się nie da. Nie da się w pół roku ani w rok. Walka z ubóstwem energetycznym, a więc rozwój infrastruktury ciepłowniczej i termomodernizacja budynków, są naszym priorytetem, ale pracujemy planowo, konsekwentnie.

Nie zważając na ataki „społeczników” i mediów robiliśmy swoje. Powstał projekt przyłączenia, a ZGN Praga-Południe ustalił dokładny harmonogram i zakres generalnego remontu kamienicy. W 2019 roku zrobiliśmy mieszkańcom prezent gwiazdkowy i zdołaliśmy przyłączyć budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej, a koszt inwestycji wyniósł ponad 240 tys. zł.

7 stycznia 2020 r. ekipy mogły wejść do kamienicy, by rozpocząć remont generalny.

Od początku tej kadencji zarządu, a więc od 2018 roku, wyposażono w instalację centralnego ogrzewania kolejnych 25 budynków (łącznie 367 mieszkań) w naszej dzielnicy. Na marginesie przypomnę, że w latach 2007-2010 udało się przyłączyć do sieci ciepłowniczej zaledwie trzy kamienice (31 lokali).

Nigdy wcześniej tych prac nie prowadzono z taką intensywnością jak teraz. I mimo ograniczeń finansowych w budżecie miejskim, wywołanych pandemią koronawirusa, nie zwalniamy ich tempa. Budynki wyposażone w instalację c.o. będą następnie sukcesywnie poddawane procesowi termomodernizacji.

Symbolem tego procesu może stać się właśnie kamienica przy ul. Serockiej 19. Była ona bowiem pozbawiona instalacji centralnego ogrzewania, centralnej ciepłej wody, czy izolacji termicznej, uległa także znacznej degradacji. W efekcie lokale były wyziębione, a ściany zagrzybione.

Dziś mamy powód do dumy, prezentując postęp prac związanych z remontem tego budynku. Wykonano izolację ścian fundamentowych, wymieniono stolarkę, dokonano remontu piwnic, remontowane są dach, poddasze i klatka schodowa. Jak widać na zdjęciach wykonano roboty remontowe związane z elewacją budynku. Docieplono ściany. Wyremontowane zostaną balkony. Zmieni się podwórze i otoczenie kamienicy.

Planujemy, że oddamy lokatorom zupełnie nową kamienicę na 1 września 2020 r.

Łączny koszt realizacji tej inwestycji to 949 902,96 zł brutto.

Tomasz Kucharski

Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy