null

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w sierpniu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w sierpniu Od 2 sierpnia do 3 września odbędzie się XX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

Muzyka wielu gatunków i stylów w wykonaniu kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy będzie rozbrzmiewać przez cały miesiąc na warszawskiej Pradze.

Koncertów będzie można posłuchać  w Pawilonie Koncertowym przy ul. Grochowskiej 272.

– Otwieramy się na spotkanie z publicznością i przeżywanie muzyki granej na żywo podczas wyjątkowej, jubileuszowej odsłony festiwalu, powołanego przez jednego z ojców Sinfonii Varsovii – mówi dyrektor orkiestry, Janusz Marynowski.

Rozbudowana formuła festiwalu obejmować będzie koncerty kameralne, orkiestrowe, familijne i z muzyką współczesną. Sinfonia Varsovia pod batutą uznanych dyrygentów - Alexandra Vedernikova, Daniela Raiskina, Jerzego Maksymiuka, Bassema Akiki i Michała Nesterowicza - wystąpi w czwartkowe popołudnia. W repertuarze koncertów znajdą się m.in. dzieła polskich twórców XX-wiecznych, czyli Mała Suita na orkiestrę kameralną Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego i Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. Ponadto dzieła rosyjskich kompozytorów m.in. Serenada C-dur na smyczki op. 48 Piotra Czajkowskiego i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Nie zabraknie także muzyki Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. Podczas jednego z koncertów będzie można usłyszeć premierowe wykonanie utworu Concerto Varsovia napisanego specjalnie dla Sinfonii Varsovii przez kompozytora młodego pokolenia, laureata wielu konkursów kompozytorskich, Wojciecha Kostrzewę. 

W mniejszych składach muzycy orkiestry zaprezentują się podczas niedzielnych spotkań muzycznych, kiedy zabrzmią kompozycje europejskich i amerykańskich twórców gatunków tanecznych oraz aranżacje utworów artystów związanych z Warszawą – Henryka Warsa i Czesława Niemena.

Nowością festiwalu będą Eksperymentalne wtorki, w całości poświęcone muzyce współczesnej. Program czterech koncertów będzie skupiał się na związkach natury i muzyki. Organizatorzy nie zapomnieli też o młodych słuchaczach, dla których przygotowali interaktywne koncerty z muzyczną fabułą.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu będzie organizowane przez Fundację Sztuka Ciała plenerowe widowisko muzyczno-teatralne Pędy. Dźwiękowym fundamentem spektaklu są fale wytwarzane przez rośliny, do których każdorazowo powstają nowe elektroniczne improwizacje. Wstęp na spektakl jest wolny, pozostałe wydarzenia festiwalowe są biletowane (sprzedaż biletów jest prowadzona online, będą też dostępne na 2 godziny przed koncertami).

W związku z COVID-19 festiwal odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Podczas wydarzeń w Pawilonie Koncertowym publiczność obowiązuje zakrywanie ust i nosa, przed koncertami odbędzie się pomiar temperatury ciała oraz dezynfekcja dłoni, a uczestnicy zobligowani będą do uzupełnienia formularza z danymi dot. stanu zdrowia. 

Szczegółowe informacje na stronie sinfoniavarsovia.org.