SPACERY W KORONACH MIASTA - PARK SKARYSZEWSKI

Zapraszamy na spacer dendrologiczny w Parku Skaryszewskim – widzimy się 19 września, o godz. 12:00.

Spacery dendrologiczne "W Koronach Miasta" prowadzą dendrolog i architekt krajobrazu z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego przy wsparciu ogrodnika z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Spacery organizowane są w każdą kolejną niedzielę, od 29 sierpnia do 24 października br., o godz. 12.00 w wybranych warszawskich parkach.

Udział w spacerach jest BEZPŁATNY. Zapraszamy!

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego to jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących warszawskich parków, nie tylko z powodu wspaniałego projektu autorstwa Franciszka Szaniora, ale również ze względu na bogactwo gatunkowe roślin, szczególnie drzew i krzewów. Zaprojektowany został w stylu krajobrazowym, z bogatym układem wodnym, obejmującym szereg stawów połączonych przesmykami i kanałami z Jeziorem Kamionkowskim. A czy wiecie, że w jego miejscu rosła kiedyś podmokła łąka, na której pasły się krowy i kozy?

Park Skaryszewski skrywa dużą różnorodność gatunków i odmian jesionów. Podczas spaceru pokażemy czym się charakteryzują i omówimy ich zastosowanie w architekturze krajobrazu. Zatrzymamy się przy różance i pergoli typowej dla parków publicznych z początku XX wieku, przy tej okazji porozmawiamy także o roślinach pnących. Wskażemy drzewa, które rosły w tym miejscu przed założeniem parku. Porozmawiamy też o takich rzadkościach dendrologicznych jak korkowiec, cypryśnik i orzesznik, wskażemy na ich specyficzne cechy i wymagania siedliskowe.

WYBORY NA MISS DRZEW PARKU SKARYSZEWSKIEGO

Jednym z punktów podczas spaceru będą wybory na najpiękniejsze drzewo w parku.

W konkursie startują:

1. topola biała
  2. leszczyna turecka
  3. modrzew japoński
  4. orzesznik gorzki
  5. skrzydłorzech kaukaski
  6.  korkowiec amurski
  7. klon jawor w odmianie ‘Atropurpureum’
  8. cypryśnik błotny

Eksperci PTD i ZZW opowiedzą o każdym z nominowanych, a uczestnicy spaceru będą mogli zagłosować, które z nich najbardziej ich zainteresowało i urzekło.

Zwycięski okaz zostanie nagrodzony. Jak? Tego dowiecie się podczas spaceru.

Miejsce spotkania: Wejście do Parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona i pomnika Ignacego Jana Paderewskiego.

Blisko znajduje się stacja metra Stadion Narodowy, przystanek tramwajowy i autobusowy Rondo Waszyngtona.

Data: 19 września 2021, godz. 12.00.

KILKA SŁÓW O PARKU SKARYSZEWSKIM IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO

W 1905 r. proboszcz parafii w Kamionie, chcąc zmniejszyć liczbę bezrobotnych, wpadł na pomysł zorganizowania robót publicznych i założenia parku. Jego przyjacielem był Franciszek Szanior - dyrektor Ogrodów Miejskich Warszawy, który podjął się opracowania projektu. Założony zupełnie od podstaw na nieużytkach, podmokłej łące i pastwiskach park szybko stał się miejscem tętniącym życiem. W roku wybuchu I wojny światowej działały tu dwa place zabaw dla dzieci, przystań wioślarska, pływalnia, miejskie boisko sportowe z bieżnią i kort tenisowy. W latach 20. i 30. organizowano potańcówki oraz pokazy mody i najnowszych samochodów. Ignacy Jan Paderewski został patronem parku jeszcze za życia - w 1929 r. Poza bujnym życiem kulturalnym i sportowym, park był także miejscem relaksu i odpoczynku z wieloma ciekawymi okazami przyrodniczymi. Przed II wojną światową mógł pochwalić się kolekcją 50 tysięcy dalii w Ogrodzie Daliowym. Podczas II wojny park był dostępny dla warszawiaków, ale wycięto wiele drzew, w tym także świerki posadzone przez Szaniora wokół stawów. Obecny „bór świerkowy” liczy sobie około 75 lat.

W 2009 r. Park Skaryszewski uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie.

SPACERY W KORONACH MIASTA - PARK SKARYSZEWSKI