null

Spis powszechny jest bezpieczny dla seniorów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spis powszechny 2021 jest bezpieczny dla seniorów

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań spisało się już 15 proc. warszawiaków, czyli 250 tys. osób. Dla seniorów najbezpieczniejszą formą spisową jest aplikacja internetowa lub infolinia.

NSP 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że ktoś nieuczciwy będzie podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić informacje lub pieniądze. Grupą najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa są właśnie seniorzy. Warto zatem by wywiązali się z obowiązku spisowego przez Internet lub telefonicznie.
 

Przez Internet wygodnie i bezpiecznie
Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy, dostępny na stronie spis.gov.pl. W ten sposób formularz można wypełnić w domu, o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.
 

Samospis przez telefon
Dla osób, które nie mają komputera lub Internetu, przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać samospisu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, a głos lektora przeprowadzi nas przez spis krok po kroku. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać, czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.
Samospisu można również dokonać w każdej dzielnicy Warszawy. Punkty samospisowe działają w urzędach dzielnic. Aby z nich skorzystać, należy wcześniej  umówić się z urzędnikiem, który udzieli pomocy w wypełnianiu ankiety.