null

Święto filmów dokumentalnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Święto filmów dokumentalnych Tradycyjnie, czyli w sali kinowej, ale także online – rusza 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Festiwal jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej, co umożliwi udział w wydarzeniu jeszcze szerszej publiczności. W pięciu warszawskich kinach - Kinoteka, Luna, Iluzjon, Muranów, Atlantic - 4 września rozpoczną się pokazy filmowe, które potrwają do 13 września. Od 19 września do 4 października będą pokazy online.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Z czułości do świata”, dlatego program pełen jest tytułów, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością. Jak zawsze, filmy są pogrupowane w sekcje: Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca, Mistrzowie kinaBędą też cztery zupełnie nowe sekcje: Pieniądze i władzaZrozumieć ChinyPrawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. W ramach sekcji Człowiek w kinie wspólnie z Amnesty International Polska po raz kolejny zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu o prawach człowieka.

Na uwagę zasługują projekcje pod wspólnym szyldem Klimat na zmiany, prezentujące filmy ekologiczne. Do najlepszego z nich trafi statuetka Green Warsaw Award, przyznana przez m.st. Warszawę. - Tematyka poruszana w filmach ubiegających się o tę nagrodę jest zbieżna z polityką miasta. Warszawa od lat angażuje się w europejskie inicjatywy związane z poprawą stanu środowiska i walką o zatrzymanie negatywnych procesów związanych ze zmianami klimatu. Dokumenty nagradzane Green Warsaw Award w dobitny sposób pokazują, że kryzys klimatyczny dotyczy tak naprawdę nas wszystkich i od nas także zależy czy niebezpieczne zmiany uda się zahamować – mówi dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Artur Jóźwik.   

Festiwal Docs Against Gravity to jedna z najważniejszych prezentacji filmów dokumentalnych w Europie, przyciągająca widzów wymagających, poszukujących sztuki filmowej najwyższej próby. Co roku program filmowy oraz liczne imprezy towarzyszące - debaty, wystawy, warsztaty, koncerty - cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłorocznym festiwalu uczestniczyło ponad 90 tysięcy osób. Podczas majowego Docs Against Isolation, który w całości odbywał się online, odnotowano łącznie ponad 113 tysięcy pełnych obejrzeń filmów.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie mdag.pl