null

Tablica ku czci Jana Molgi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tablica ku czci Jana Molgi Saska Kępa to ulubiona przez artystów, architektów, poetów, muzyków i dyplomatów część prawobrzeżnej Warszawy. Przy Zakopiańskiej 28 mieszkał i miał swoją pracownię artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych Jan Molga (1917-2001), zwany „malarzem pana Boga”, gdyż zajmował się głównie tematyką religijną i sakralną.

Kilka lat temu narodził się pomysł, by uhonorować go tablicą pamiątkową. Po licznych dyskusjach i trudnych rozmowach, udało się to zrealizować 16 października 2020 r. Dzieła Jana Molgi ozdabiają liczne świątynie, m.in. Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela w Warszawie i w Zerzniu, gdzie powstały stacje Drogi Krzyżowej, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie namalowany jest św. Tadeusz i Matka Boża Bolesna, a także w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Kawęczyńskiej, gdzie spod jego ręki wyszła scena ukrzyżowania Chrystusa.
W skromnej, lokalnej uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli: inicjator powstania tablicy – syn artysty malarz, konserwator i historyk sztuki Tadeusz Molga z rodziną, córka Jana Molgi – Teresa Gołąbek, radna Dzielnicy Mirosława Terlecka, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Izabela Szostak-Smith, jeden z inicjatorów powstania tablicy p. inż. Tadeusz Burchacki, p. Magdalena Szenk, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy, Rada Osiedla Saska Kępa z Tadeuszem Rudzkim. Obecni też byli członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, sąsiedzi i mieszkańcy budynku przy ul. Zakopiańskiej 28.
W swoim przemówieniu pani burmistrz Szostak-Smith podkreśliła obowiązek kultywowania pamięci o wybitnych mieszkańcach przez władze dzielnicy. „Chciałabym, żeby ta tablica zachęcała przechodniów do zadania sobie pytania: kim był ten człowiek? I do zapoznania się z jego twórczością. Czasami tylko w ten sposób możemy ocalić od zapomnienia tych, którzy nie umieli być w swoim czasie medialnymi celebrytami, a pamięć o nich ze wszech miar zasługuje na uznanie.
Obowiązkiem każdego nowego pokolenia jest dbałość o świadectwa przeszłości. Wtedy łatwiej o odpowiedź na pytanie: skąd przyszliśmy? Stosunek do historii, do sztuki i zabytków, jest miarą odpowiedzi na nurtujące ludzi inteligentnych pytanie: kim jesteśmy? Upamiętnianie dziedzictwa pozwala nam zastanowić się, dokąd dążymy”, dodała.
Tablicę odsłonili pani Teresa Gołąbek, pan Tadeusz Molga, radna Mirosława Terlecka, zastępczyni burmistrza dzielnicy Izabela Szostak-Smith i inż. Tadeusz Burchacki.
Ufundowana przez Zarząd Dzielnicy Praga-Południe tablica, którą zaprojektował Marek Paweł Moderau (autor m.in. tablicy Mieczysława Fogga), będzie upowszechniać wśród mieszkańców i turystów wiedzę o artyście malarzu, który całe swoje życie poświęcił sztuce sakralnej.