null

Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniu wczorajszym przyszedł długo oczekiwany moment oficjalnego uruchomienia placówki, będącej filią Centrum Promocji Kultury.

Podczas otwarcia gościliśmy pryz ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 m.in. parlamentarzystów w osobach posłanki Aleksandry Gajewskiej i posła Michała Szczerby, radnych m.st. Warszawy – Dorotę Lutomirską, Sławomira Potapowicza, Pawła Lecha i Piotra Żbikowskiego. Prezydenta stolicy reprezentowała jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra, która pojawiła się wraz z dyrektorem Gabinetu Prezydenta Warszawy Łukaszem Pawłowskim. Radę Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali wiceprzewodniczący Rady Bożena Manarczyk i Bogdan Jeziorski, oraz Irena Bartosińska, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Stawecka, Sylwester Nowak, Michał Wieremiejczyk i Krzysztof Wysocki. Przybyli także reprezentanci Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Dzielnicy oraz prezes Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Hanna Kołodziejczyk.

Gospodarzem wieczoru był burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, któremu towarzyszyli zastępcy – Bożena Przybyszewska, Izabela Szostak-Smith i Adam Cieciura. Wśród gości powitaliśmy także dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Jana Tarczyńskiego, wicedyrektorkę Sinfonii Varsovii Dorotę Keller-Zalewską, burmistrzów innych dzielnic, przedstawicieli miejskich biur i prezesów południowopraskich spółdzielni mieszkaniowych i instytucji oraz stowarzyszeń dzielnicowych. Artystów reprezentowali m.in. autorzy pomnika Agnieszki Osieckiej – Teresa Pastuszka-Kowalska z mężem, Dariuszem Kowalskim „Kodarem” oraz Andrzej Newelski z Doświadczalnej Pracowni Litografii.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć szefów i użytkowników Terminala. Na estradzie pojawili się zatem dyrektor Centrum Promocji Kultury Mirosław Salach, kierownik Terminala Jacek Białek, szefowa Biblioteki Publicznej Mirosława Majewska, którzy otrzymali z rąk władz dzielnicy oryginalne prezenty.

W swoich wystąpieniach mówcy podkreślali radość z powstania i funkcjonowania nowej placówki, podkreślali potrzebę łączenia pokoleń w takich miejscach, zaś burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał po krótce najważniejsze etapy rozwoju instytucji kultury na Pradze-Południe. Rządzący dzielnicą od 16 lat burmistrz wskazał na determinację i ciężką pracę „ojców założycieli” CPK – Marzenę Koraszewską, Barbarę Gebler-Wasiak, Ryszarda Kalkhoffa oraz Sławomira Potapowicza. Przypomniał powstanie Klubu Kultury Gocław, Klubu Kultury Seniora i w końcu Promu Kultury Saska Kępa. Obrazu tętniącej życiem kulturalnym dzielnicy dopełnia obecnie Terminal Kultury Gocław. Żadna dzielnica w Warszawie nie może się pochwalić takim zasobem placówek kulturalnych.

W części artystycznej zaprezentował się licznie zgromadzonej publiczności oryginalny zespół taneczny Woda na młyn. To grupa taneczna, która powstała z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Ich występ spotkał się z żywym odbiorem zebranych.

Uroczystość oficjalnego otwarcia Terminala Kultury Gocław zakończyło zwiedzanie obiektu. Goście mogli przyjrzeć się warsztatom,  a także odwiedzić bibliotekę, ogród zimowy i taras na dachu Terminala. Na zakończenie zaproszono wszystkich na skromny poczęstunek.

Przypomnijmy, że w budynku Terminala Kultury Gocław, na około 6 tys. metrach kwadratowych powierzchni, mieszczą się: wielofunkcyjna sala widowiskowa, pomieszczenia dla Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku, dwie wypożyczalnie, czytelnie i sala komputerowa Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, sale do zajęć programowych i warsztatów Centrum Promocji Kultury, a nawet szklarnie. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 40 mln zł.

Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!
Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!