Terminal Kultury Gocław oficjalnie otwarty!

W dniu wczorajszym przyszedł długo oczekiwany moment oficjalnego uruchomienia placówki, będącej filią Centrum Promocji Kultury.

Podczas otwarcia gościliśmy pryz ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 m.in. parlamentarzystów w osobach posłanki Aleksandry Gajewskiej i posła Michała Szczerby, radnych m.st. Warszawy – Dorotę Lutomirską, Sławomira Potapowicza, Pawła Lecha i Piotra Żbikowskiego. Prezydenta stolicy reprezentowała jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra, która pojawiła się wraz z dyrektorem Gabinetu Prezydenta Warszawy Łukaszem Pawłowskim. Radę Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali wiceprzewodniczący Rady Bożena Manarczyk i Bogdan Jeziorski, oraz Irena Bartosińska, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Stawecka, Sylwester Nowak, Michał Wieremiejczyk i Krzysztof Wysocki. Przybyli także reprezentanci Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Dzielnicy oraz prezes Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku Hanna Kołodziejczyk.

Gospodarzem wieczoru był burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, któremu towarzyszyli zastępcy – Bożena Przybyszewska, Izabela Szostak-Smith i Adam Cieciura. Wśród gości powitaliśmy także dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Jana Tarczyńskiego, wicedyrektorkę Sinfonii Varsovii Dorotę Keller-Zalewską, burmistrzów innych dzielnic, przedstawicieli miejskich biur i prezesów południowopraskich spółdzielni mieszkaniowych i instytucji oraz stowarzyszeń dzielnicowych. Artystów reprezentowali m.in. autorzy pomnika Agnieszki Osieckiej – Teresa Pastuszka-Kowalska z mężem, Dariuszem Kowalskim „Kodarem” oraz Andrzej Newelski z Doświadczalnej Pracowni Litografii.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć szefów i użytkowników Terminala. Na estradzie pojawili się zatem dyrektor Centrum Promocji Kultury Mirosław Salach, kierownik Terminala Jacek Białek, szefowa Biblioteki Publicznej Mirosława Majewska, którzy otrzymali z rąk władz dzielnicy oryginalne prezenty.

W swoich wystąpieniach mówcy podkreślali radość z powstania i funkcjonowania nowej placówki, podkreślali potrzebę łączenia pokoleń w takich miejscach, zaś burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał po krótce najważniejsze etapy rozwoju instytucji kultury na Pradze-Południe. Rządzący dzielnicą od 16 lat burmistrz wskazał na determinację i ciężką pracę „ojców założycieli” CPK – Marzenę Koraszewską, Barbarę Gebler-Wasiak, Ryszarda Kalkhoffa oraz Sławomira Potapowicza. Przypomniał powstanie Klubu Kultury Gocław, Klubu Kultury Seniora i w końcu Promu Kultury Saska Kępa. Obrazu tętniącej życiem kulturalnym dzielnicy dopełnia obecnie Terminal Kultury Gocław. Żadna dzielnica w Warszawie nie może się pochwalić takim zasobem placówek kulturalnych.

W części artystycznej zaprezentował się licznie zgromadzonej publiczności oryginalny zespół taneczny Woda na młyn. To grupa taneczna, która powstała z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Ich występ spotkał się z żywym odbiorem zebranych.

Uroczystość oficjalnego otwarcia Terminala Kultury Gocław zakończyło zwiedzanie obiektu. Goście mogli przyjrzeć się warsztatom,  a także odwiedzić bibliotekę, ogród zimowy i taras na dachu Terminala. Na zakończenie zaproszono wszystkich na skromny poczęstunek.

Przypomnijmy, że w budynku Terminala Kultury Gocław, na około 6 tys. metrach kwadratowych powierzchni, mieszczą się: wielofunkcyjna sala widowiskowa, pomieszczenia dla Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku, dwie wypożyczalnie, czytelnie i sala komputerowa Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, sale do zajęć programowych i warsztatów Centrum Promocji Kultury, a nawet szklarnie. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 40 mln zł.

Zobacz galerię (9 zdjęć)