null

Plebiscyt "Ulubiona Księgarnia Warszawy"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulubione księgarnie Warszawy

Warszawscy radni ustanowili nagrodę dla niezależnych księgarń działających w stolicy. Zwycięzcy, wybrani w plebiscycie przez czytelników, otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” oraz nagrodę pieniężną. Jest to kolejna inicjatywa miasta mająca na celu promocję czytelnictwa, a także wsparcie dla ludzi kultury w trudnym dla nich czasie.

Konkurs zakłada wyłonienie każdego roku pięciu księgarń prowadzonych z pasją, z dobrą ofertą księgarską, a także dodatkowym programem wspierającym rozwój czytelnictwa. Zwycięzców wybiorą mieszkańcy oddając swój głos na ulubioną księgarnie za pośrednictwem elektronicznego formularza opublikowanego pod adresem https://ulubionaksiegarnia.waw.pl. Placówki, które uzyskają najwięcej głosów, otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy”, którym będą mogły się posługiwać się przez rok oraz nagrodę pieniężną. Termin głosowania, harmonogram i wysokość tegorocznych nagród zostaną opublikowane w czerwcu. W zeszłym roku pula nagród wynosiła 78 tys. zł.

Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Mają niepowtarzalny klimat i współtworzą lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Można w nich liczyć na fachową poradę i otwartość na potrzeby czytelniczek i czytelników w każdym wieku – mówi Aldona Machnowska- Góra, zastępca prezydenta Warszawy.

Pilotażowa edycja nagrody odbyła się w 2020 roku jako Nagroda Prezydenta i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. W głosowaniu warszawianki i warszawiacy oddali 21 tys. głosów. Zwyciężyła Księgarnia Artystyczna Bookoff przy Muzeum nad Wisłą.

W Warszawie jest około 100 księgarń niezależnych. To małe podmioty, często prowadzone rodzinnie lub w grupie przyjaciół. Wiele z nich dotkliwie odczuło skutki kryzysu wywołanego pandemią.