null

Warszawa raportuje: rząd przekazał nam zaledwie 12 respiratorów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa raportuje: rząd przekazał nam zaledwie 12 respiratorów Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych.

– Nadal czekamy na kolejne dostawy sprzętu i aparatury medycznej do przeciwdziałania koronawirusowi, ponieważ walka z epidemią trwa. Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub Ministra Zdrowia do leczenia osób zakażonych COVID-19 zostało włączonych sześć szpitali nadzorowanych przez miasto. Obecnie w tych placówkach mamy blisko 300 pacjentów „covidowych” – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna za miejską służbę zdrowia.

Władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

- 53 respiratory,

- 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

- 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

- 141 pomp infuzyjnych,

- 277 pulsoksymetrów,

- 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

- 54 butle z tlenem,

- 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

- 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

Zakupy sprzętu, punkty wymazowe i szczepienia przeciw grypie

Warszawa na walkę z pandemią przeznaczy do końca tego roku blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

W listopadzie uruchomiliśmy kontenery medyczne przy Szpitalu Bielańskim, gdzie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów. Kolejny system kontenerów, w pełni wyposażonych w urządzenia medyczne, planujemy uruchomić w grudniu przy Szpitalu Wolskim.

Dodatkowo, w 17 miejskich pomiotach lecznictwa otwartego działają również punkty wymazowe, gdzie mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem COVID-19. Tylko w ubiegłym tygodniu wykonaliśmy ich ponad 4,5 tys., a od początku października, czyli od kiedy uruchomiliśmy pierwsze punkty wymazowe w miejskich przychodniach, przeprowadziliśmy już blisko 30 tys. takich testów.

Ponadto, mimo ogromnych trudności z dostępem na rynku do szczepionek przeciw grypie, w ramach finansowanego przez miasto programu „Grypa 65+” zaszczepiło się ponad 34 tys. warszawskich seniorów.