null

Warszawskie Spotkania Teatralne online 2020

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawskie Spotkania Teatralne online 2020 Podczas 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazane zostaną najlepsze i najbardziej emocjonujące spektakle z całej Polski. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe, bo w całości odbędzie się online – od 5 do 16 grudnia.

Zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja epidemiczna zmusiła nas do parokrotnego weryfikowania możliwości organizacji 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które pierwotnie były planowane na maj. Z czasem okazało się oczywiste, że forma festiwalu, do której jesteśmy przyzwyczajeni i którą kochamy, w tym roku nie będzie miała racji bytu. Nie chcieliśmy jednak zawieść naszych widzów – podkreślają organizatorzy.

Kobieta w centrum festiwalu

Tradycyjnie do WST wybierano spektakle z ostatniego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie. Pokazane zostaną te najlepsze i najbardziej emocjonujące, które inspirują i zachęcają do gorących dyskusji. Program ułożył się w ten sposób, że festiwalowi w tym roku przyświeca motto „kobiety objaśniają świat”, gdyż wiele przedstawień porusza bardzo aktualną tematykę związaną z kwestią płci, praw kobiet, miejsca kobiet w społeczeństwie, ich spojrzeniu na rzeczywistość. Pod tym kątem został również utworzony nurt spektakli towarzyszących.

12 spektakli online

Jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się online, ale zostanie zachowany charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo, gdyż spektakle zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i bezpośrednio stamtąd będą transmitowane. Transmisje będą dostępne wyłącznie w czasie trwania spektaklu poprzez stronę www.warszawskie.org.

Warszawskie Spotkania Teatralne zainauguruje „Fedra” z Katarzyną Figurą w roli głównej. Jest to spektakl Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W sumie pokazanych zostanie 12 spektakli teatralnych.

Spotkania z twórcami

Po spektaklach planowane są transmisje rozmów z twórcami, które będą udostępniane bezpłatnie na festiwalowym Facebooku. Warszawskie Spotkania Teatralne są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.