null

Wracamy do teatrów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wracamy do teatrów Warszawskie teatry, zamknięte na kilka miesięcy z powodu pandemii koronawirusa, ponownie zapraszają publiczność.

Spektakle dla najmłodszych i dla dorosłych widzów, sceniczne przeboje grane od lat, ale także premiery i całkiem nowe projekty teatralne – jest w czym wybierać.

Po wielu tygodniach przerwy spowodowanej pandemią, widzowie znów mogą zasiąść na widowni. - Teatr to kontakt aktorów z publicznością, to interakcja. Wszystkie teatry, które zdecydowały się znów otworzyć, spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa, by spotkanie z widzami przebiegło bezpiecznie - podkreśla Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m. st. Warszawy.

Na spektakle sprzedawanych jest mniej biletów niż zwykle, dzięki czemu widownie zapełniane są najwyżej w połowie – tak, by można było zachować bezpieczne odstępy między widzami. Każda osoba odwiedzająca teatr musi nosić maseczkę i dezynfekować ręce po wejściu do budynku. Dyrekcje zachęcają do zakupu biletów przez Internet.

Śmiech to zdrowie

Już 16 czerwca działalność wznowił Teatr Kwadrat, jedna z ulubionych warszawskich scen. Dziś (20 czerwca) można tam zobaczyć grany od dwóch lat spektakl „Tydzień, nie dłużej”, a w przyszłym tygodniu – ulubione przez publiczność Kwadratu „Szalone nożyczki”. Również dziś na scenę wracają aktorzy Teatru Syrena, a pierwszym spektaklem zagranym po przerwie będą „Dzieci z Bullerbyn” – propozycja dla dzieci, rodziców i dziadków. Do wznowienia spektakli na scenie szykuje się też Teatr Komedia. We wtorek, 23 czerwca, widzowie obejrzą sztukę „Seks, miłość i podatki”.

Przeboje i premiery

Działający na stołecznym Mokotowie Teatr Druga Strefa powitał widzów po długiej przerwie zupełnie nowym spektaklem. Premiera sztuki „Ogrodzenie” Władimira Zujewa, w reżyserii Sylwestra Biragi, odbyła się 15 czerwca i została przyjęta entuzjastycznie. Blyskawicznie wyprzedały się też bilety na piątkowy spektakl „Ene Due Rike Fake” w cyklu „Debiuty warszawskie”, który miał być pokazany w marcu, ale uniemożliwił to wybuch pandemii. Również w ten weekend „odmraża” się Teatr WARSawy na Rynku Nowego Miasta – na początek pokazano monodram Agnieszki Przepiórskiej „Tato nie wraca”.

Z kolei stołeczny Teatr Nowy kończy ten nietypowy sezon artystyczny transmisją „Wyjeżdżamy”. Streaming spektaklu granego na żywo – w czasie realnym – rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godzinie 19 i będzie dostępny bezpłatnie.

Teatralne „Lato otwarcia”

Warszawskiej publiczności przybywa właśnie nowa przestrzeń teatralna, w której przez kolejne miesiące odbywać się będą spektakle, koncerty, plenerowe pokazy filmów, wystawy czy eksperymentalne audycje radiowe. W dawnym budynku szkoły przy ul. Emilii Plater 31 znalazły schronienie trzy kolektywy, które musiały się wyprowadzić z zagrożonego budynku na stołecznej Pradze. Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa zapraszają – już pod nowym adresem – na Lato Otwarcia.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną organizatorzy wydarzeń opracowali specjalne procedury bezpieczeństwa i apelują o stosowanie się do nich.