null

Wspaniały piknik historyczny!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wspaniały piknik historyczny! W sobotę, 19 września, na ulicach Pragi-Południe pojawił się zabytkowy samochód White z 1916 r. zapraszający do wzięcia udziału w niezwykle ciekawym, połączonym z widowiskiem, czterodniowym edukacyjnym pikniku historycznym „Zostań ochotnikiem 1920 r.”. Potrwa on do środy, 23 września.

Na obozowisko historyczne w parku Obwodu Praga Armii Krajowej składały się trzy namioty wojskowe, paleniska, elementy fortyfikacji, maszt z biało-czerwoną flagą, wystawa sprzętu i uzbrojenia. Rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzali zajęcia dla publiczności.
W sobotę, w godz. 10.00-17.00, w parku OPAK odbywała się gra miejska „Karta mobilizacyjna”. Jej uczestnicy otrzymywali karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera. Wśród wielu zadań znalazło się m.in. szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. Można było zobaczyć i samemu wypróbować, jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają telefony polowe. Był też szpital polowy, gdzie pokazano historyczne wyposażenie medyczne. Przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy, bandażowania i usztywniania kończyn. Ochotnicy mogli wziąć udział w prawdziwej musztrze oraz sprawdzić się na wojskowym torze sprawnościowym.
Organizatorzy pikniku uznali, że najlepsze lekcje historii, to zajęcia w atmosferze epoki. Dlatego na stanowisku historycznym, dostosowanym do wieku i możliwości uczestnika, można było odbyć naukę jazdy na kucu Kubusiu i przez chwile poczuć się ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowano zajęcia historyczne na temat uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Perłami tego pokazu, poza wspomnianą ciężarówką White, były samochody pancerne Ford FT-B (Ford Tfc inż. Tańskiego) i Jeffery-Popławko „Wnuk”.
Uczestnicy gry miejskiej odbyli też egzamin w formie quizu historycznego, podczas którego sprawdzono wiedzę na temat wojny 1920 roku.
W niedzielę, 20 września, w konkatedrze na Kamionku o godz. 10.00 piknik rozpoczęła msza święta w intencji bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r. Po niej uczestnicy pikniku wzięli udział w paradzie historycznej. Przeszli ulicą Grochowską do parku OPAK, gdzie odbyło się widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920 r.” z udziałem ok. 80 rekonstruktorów.
Organizatorzy oraz urzędnicy dzielnicowego ratusza, a także radny Sylwester Nowak oraz Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Izabela Szostak-Smith odebrali bardzo dużo pozytywnych informacji bezpośrednio od mieszkańców. Piknik bardzo im się podobał. Wiele osób uznało, że to świetny pomysł na przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy historycznej.
To jednak nie wszystko. Od 21 do 23 września, w godz. 9.00-15.00, odbywają się w parku OPAK kierowane do dzieci i młodzieży żywe lekcje historii w plenerze