null

Wyniki konkursu "Wyczarowane z drewna"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wyniki konkursu "Wyczarowane z drewna" Gratulacje dla Filipa Polakowskiego - ucznia III klasy Technikum nr 30 w Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I, uczącego się na kierunku: Technik technologii drewna, odbywającego zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 przy ul. Mińskiej 1/5.

Filip zdobył I miejsce w konkursie "Wyczarowane z drewna" za pracę "Płetwonurek w suchym skafandrze". Opiekunem ucznia był Pan Kryspin Polewaczyk - nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ww. Centrum. Praca konkursowa przedstawia płetwonurka w rzeczywistym wymiarze. Nurek ubrany jest w suchy skafander, który w rzeczywistości zaprojektowany jest tak, aby był całkowicie wodoszczelny i praktycznie w 100% izolował ciało nurka od wody. Płetwonurek jest wykonany z litego drewna. Cała rzeźba składa się z 33 gatunków drewna: 10 polskich, 20 egzotycznych i 3 modyfikowanych. Nurek wyposażony jest w podstawowy sprzęt do nurkowania: maskę, płetwy, sprzęt powietrzny: butle, automaty oddechowe. Aby stworzyć posturę człowieka należało skleić ze sobą wiele warstw drewna, które utworzyły blok wielkości dorosłego mężczyzny. Zrobienie płetwonurka w suchym skafandrze z drewna było największym wyzwaniem wśród wszystkich wyrobów jakich wykonania się podjąłem - wyjaśnia uczeń. Okres roboczy wyniósł około 500 godzin. 

Konkurs „Wyczarowane z Drewna” skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, uczących się w klasach o profilu drzewnym. Zadaniem uczestników było wykonanie oryginalnego przedmiotu z drewna lub materiałów drewnopochodnych, który dotąd nie był powszechnie wykonywany z tego surowca. Konkurs „Wyczarowane z Drewna” ma wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez branżowych – targów Drema i Furnica w Poznaniu. Dla uczniów klas o profilu drzewnym, do których jest adresowany, to doskonała okazja, by zaprezentować swoje warsztatowe umiejętności wśród szerokiej rzeszy branżowych profesjonalistów.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.