null

Wyścig z czasem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek Hali Sportowej w budowie przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego, widok na bok hali z napisem Hala sportowa

Zespół szkolno-przedszkolny (Szkoła Podstawowa nr 402 i Przedszkole nr 444), który budujemy u zbiegu ulic Fieldorfa i Nowaka-Jeziorańskiego na Gocławiu, to jedna z najważniejszych i największych inwestycji na Pradze-Południe, tak bardzo potrzebna dynamicznie rozwijającemu się osiedlu. Wiemy, że na te nowoczesne placówki czekają zarówno dzieci, jaki i ich rodzice.

Dlatego też, mimo przeciwności losu, jako Zarząd Dzielnicy, wraz wykonawcą inwestycji firmą Mirbud SA czynimy intensywne starania, by przyspieszyć budowę obiektu. Robimy wszystko co w naszej mocy, by zamiast w grudniu 2021 roku (tak jak przewiduje to umowa z wykonawcą), uruchomić te placówki już na początku nowego roku szkolonego 2021/2022. Naukę w nich rozpocząć mają wtedy uczniowie czterech klas I (w tym jedna klasa integracyjna) oraz 7 oddziałów przedszkolnych.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich stron tej ważnej inwestycji, budynek nowej szkoły jest już właściwie gotowy. Pozostały nam jedynie kwestie techniczne, w trakcie są procedury zamówień publicznych związane z wyposażeniem m.in. w sprzęt elektroniczny czy też meble.

Zapewniamy wszystkich, a zwłaszcza przyszłych uczniów i ich rodziców, że podjęliśmy wszystkie możliwe działania, aby Szkoła Podstawowa nr 402 oraz Przedszkole nr 444 mogły rozpocząć pracę od września, a uczęszczające do nich dzieci mogły czuć się bezpiecznie i mieć zapewnione jak najlepsze warunki do nauki.

Musimy jednak uprzedzić, iż istnieje ryzyko niewielkiego opóźnienia. Niektóre z przetargów na wyposażenie szkoły zostały zaskarżone przez ich uczestników, co wydłuża proces wyboru dostawcy. Trwa także walka z czasem w kwestiach odbiorów przyłącza gazu oraz wody i kanalizacji. Wszystkie te elementy są niezbędne dla uzyskania zgody na ostateczne użytkowanie budynku.

Jeśli nawet mimo naszych starań, ostateczny odbiór budynku opóźni się o kilka tygodni, to uczniowie rozpoczną naukę i na pewno nie zostaną bez opieki. Już teraz przygotowujemy plan na taką ewentualną sytuację, w której dzieci z tych placówek przez 3-4 tygodnie rozlokowane byłyby w innych szkoła i przedszkolach.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z niedogodności związanych z takim rozwiązaniem. Nadal liczymy, iż uda nam się takiego scenariusza uniknąć. Stoimy jednak na stanowisku, iż już teraz należy uczciwie informować o ewentualności opóźnień przy odbiorze budynku, aby nikt nie był taką ewentualnością zaskoczony.

Nadal jesteśmy przekonani – i mam nadzieję że Państwo również – że decyzja o podjęciu wysiłku uruchomienia szkoły i przedszkola przed datą wynikającą z umowy - była słuszna. Oddanie budynku do użytkowania w grudniu 2021 roku oznaczałoby, że placówki te rozpoczęłyby realnie pracę dopiero we wrześniu przyszłego roku.

Zarząd Dzielnicy Praga-Południe