null

Zmiany w prawie dla kierowców

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zmiany w prawie dla kierowców Znika obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy oraz konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego.

Dowód rejestracyjny posłuży dłużej

Od 4 grudnia zaczyna obowiązywać nowela Prawa o ruchu drogowym, na podstawie której nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki z przeprowadzonego badania technicznego. Również w przypadku sprzedaży pojazdu, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabrakło miejsca na pieczątki od diagnosty, dotychczasowy właściciel przekazuje nabywcy wraz z dowodem rejestracyjnym zaświadczenie z przeprowadzonego badania technicznego. 

Dowód rejestracyjny trzeba będzie wymienić, gdy zmieni się właściciel pojazdu oraz w przypadku zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, które są wyszczególnione w dotychczasowym dokumencie.

Przepisy wprowadzają także zakaz umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu, niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone. Nie można również umieszczać na pojeździe jednorzędowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej.

 

Bez obowiązku prawa jazdy przy sobie

Z kolei od soboty, 5 grudnia, zacznie obowiązywać drugie ułatwienie dla kierowców. Podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju, kierowca posiadający polskie prawo jazdy nie będzie musiał mieć go przy sobie i okazywać podczas kontroli drogowej. Te dane i uprawnienia będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.